Słony i kwaśny to jedyne smaki, jakie odczuwają pingwiny – odkryli naukowcy z Chin i USA. Nieloty nie są w stanie poczuć smaku ryby, bo brakuje im receptorów smaku słodkiego, gorzkiego i umami (opisywanego jako „rosołowy”).
HISTORIA
Szczecińscy naukowcy szukają ofiar Holocaustu
Nie tylko guziki przetrwały śmierć, ale też DNA” – mówił rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Ciechanowicz, który razem z dr Marcinem Stefaniakiem, szefem szczecińskiego oddziału IPN, i Jonnym Danielsem, prezesem fundacji From the Depths, podpisał list intencyjny w sprawie identyfikacji ofiar Holocaustu. Prof. Ciechanowicz nawiązał do katyńskiego wiersza Zbigniewa Herberta „Guziki”. Prace związane z identyfikacją ofiar Holocaustu prowadzone będą w Białymstokuoraz pod Krakowem na podstawie materiału genetycznego pobranego z zębów. „Żydzi nie przeprowadzają ekshumacji, ale zęby nie są traktowane jako kości” – wyjaśnił Daniels, który podkreślił, że zgodę na badanie wyraziły komisje rabiniczne i rabini.
CYTAT
JANUSZ PIECHOCIŃSKI, wicepremier, minister gospodarki o lekarzach, którzy wyemigrowali z kraju
Część lekarzy nie wróci do Polski, bo tam mają lepiej
BADANIE
Palenie zmniejsza korę mózgową. Nałóg nikotynowy jest zgubny dla mózgu, bo powoduje zmniejszenie grubości kory mózgowej, co przekłada się na problemy z pamięcią, uwagą, percepcją i upośledzeniem funkcji językowych – odkryli naukowcy z Uniwersytetu McGill w Montrealu i Uniwersytetu w Edynburgu. Według badaczy po rzuceniu palenia kora zaczyna się odbudowywać.
LICZBA
62 - Tyle placówek medycznych zrezygnowało do połowy lutego z pakietu onkologicznego.
PLUS/MINUS
NFZ nie ma prawa karać lekarzy za literówki i drobne błędy przy wypisywaniu recept – uznał Sąd Najwyższy. To świetna wiadomość dla pacjentów i lekarzy, którym nie będą groziły duże kary za drobne błędy.
31 godzin i 35 minut bez odpoczynku wykonywali pracę lekarze rezydenci na oddziałach, które skontrolowała Państwowa Inspekcja Pracy. PIP o nadużyciach powiadomiła Najwyższą Izbę Kontroli.
KAMPANIA
Brytyjski NFZ promuje porody w domu. 45 proc. porodów nie musi odbywać się w szpitalu – sugerują dane NHS (National Health Service, publiczny system zdrowia) i NICE (National Institute for Health and Care Excellence). Specjaliści zachęcają kobiety, u których ciąża przebiega bez komplikacji, do rodzenia w domu pod opieką położnej lub na przyszpitalnych oddziałach prowadzonych przez położne.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.