Przesypiamy niemal 1/3 naszego życia. Jest to tak istotna dla nas czynność, że nie powinna nikogo dziwić ciekawość naukowców, którzy chcą odpowiedzieć na pytanie, czym grozi nadmiar i niedobór snu. O ile zbyt mała ilość snu u większości z nas powoduje bardzo negatywne, łatwo odczuwalne skutki, na długi sen patrzymy przychylniejszym okiem. Tymczasem naukowcy udowodnili, że nadmiar snu niekorzystnie wpływ na zdolności poznawcze.
Wszyscy żyjemy dziś w biegu, a doba zdaje się być za krótka. Jesteśmy zestresowani, wiecznie spóźnieni, spędzamy większość czasu wpatrując się w ekrany komputer i smartfonów, popijając kawę i próbując nie usnąć. Ponieważ jakość naszego snu pogarsza się, zrozumienie wpływu na zdrowie i wydajność jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Aby pogłębić naszą wiedzę na temat snu, naukowcy z Western University's Brain and Mind Institute w Kanadzie opracowali jak dotąd największe badanie snu. Rozpoczęty w czerwcu 2017 r. internetowy test snu zgromadził dane od ponad 40 000 uczestników w ciągu pierwszych kilku dni. Naukowcy chcieli zebrać dane od osób z różnych zakątków świata, w różnym wieku, wykonujących różne zawody i odżywiających się na różne sposoby. Dzięki temu ich badania miały być jak najbardziej wiarygodne. Ich wstępne wyniki, oparte na analizie 10 000 osób, zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie „SLEEP”.
Uczestnicy wypełniali bardzo obszerne kwestionariusze, w których pytano np. o wiek, przyjmowane leki, miejsce zamieszkania, wykształcenie. Wykonywali też testy kognitywne, aby ilość snu mogła być skorelowana ze zdolnością umysłową. Około połowa uczestników spała 6,3 godziny lub mniej, co stanowi o godzinę mniej niż się zaleca.
Badacze stwierdzili, że spanie 7-8 godzin jest związane z najwyższym funkcjonowaniem poznawczym. Zarówno krótszy, jak i dłuższy czas snu spowodował spadek wydajności. Efekt ten był stały, niezależnie od wieku. Nadmiar snu jak i niedobór wpływa negatywnie na różne funkcje poznawcze, takie jak identyfikowanie złożonych wzorców i manipulowanie informacjami w celu rozwiązania problemów. Największe znaczenie miała zdolność werbalna. Co ciekawe, osoby, które spały tylko 4 godziny, zachowywali się tak, jakby byli o prawie 8 lat starsi.
Naukowcy potwierdzili, że optymalna ilość snu, aby mózg osiągał najlepsze wyniki, wynosi od 7 do 8 godzin. Podkreślają, że te odkrycia mają znaczący wpływ na społeczeństwo, ponieważ wiele osób, w tym osoby na odpowiedzialnych stanowiskach, śpią za krótko przez co mogą zmagać się z zaburzeniami rozumowania, rozwiązywania problemów i umiejętności komunikacyjnych.