Gdy kobiety sprawne fizycznie ćwiczą w czasie ciąży, mogą również przygotowywać swoje dzieci do poprawy kondycji. Tak wynika z badań opublikowanych w Science Advances pod kierunkiem Min Du, profesora nauk o zwierzętach na Uniwersytecie Stanowym w Waszyngtonie i jego doktoranta Jun Seok Son.
Okazało się, że ćwiczenia w czasie ciąży stymulują produkcję brązowej tkanki tłuszczowej, zwanej potocznie brązowym tłuszczem, u rozwijającego się płodu. Podstawową rolą brązowego tłuszczu w ciele jest spalanie ciepła. Często nazywany jest dobrym tłuszczem. Z drugiej strony biała tkanka tłuszczowa lub biały tłuszcz są odpowiedzialne za otyłość i jest trudniejsza do spalenia. Jest powszechnie znany jako zły tłuszcz.
Ćwiczenia w czasie ciąży zmniejszają otyłość wśród potomstwa
Wyniki Du i Son pokazują, że potomstwo myszy sprawnych fizycznie, które codziennie ćwiczyły podczas ciąży, nie tylko miało większy udział brązowego tłuszczu w stosunku do masy ciała, ale także spalały biały tłuszcz szybciej niż potomstwo grupy kontrolnej ciężarnych myszy, które nie ćwiczyły. Pomogło to zapobiec otyłości, a także poprawiło zdrowie metaboliczne.
Ich badanie jest wyjątkowe, ponieważ do tej pory wpływ ćwiczeń fizycznych podczas ciąży na rozwój płodu był badany tylko u otyłych matek.
„Poprzednie badania wykazały, że ćwiczenia u kobiet z nadwagą w czasie ciąży chronią przed zaburzeniami metabolicznymi i otyłością u ich dzieci” – powiedział Du. „To nowe badanie pokazuje, że korzyści te mogą obejmować także zdrowe kobiety z dobrą kondycją”.
Ponieważ ćwiczenia w czasie ciąży stają się coraz mniej powszechne, a wskaźniki otyłości u dzieci rosną wśród matek o różnych wskaźnikach masy ciała, naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia zachęcą zdrowe i sprawne kobiety do kontynuowania aktywnego trybu życia podczas ciąży.
Czytaj też:
Strategie odchudzania, które przyniosą szybkie efekty. Garść porad