Połóż się godzinę wcześniej i sprawdź, co się stanie
Sen ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Liczne badania wykazały, czym grozi nie tylko jednorazowe niewyspanie, ale także jaki wpływ na nasze zdrowie ma chroniczne zmęczenie. Wiemy, że niedostateczna ilość snu powoduje problemy z koncentracją, bóle głowy, uczucie zimna i nadmierny apetyt. Wiemy też, że osłabia układ odpornościowy, zwiększa ryzyko infekcji i może przyczynić się do problemów z sercem. Mimo to większość z nas nie dba ani o długość, ani o jakość swojego snu.
Zmiany warto wprowadzać małymi kroczkami. Pierwsze korzyści, które niewątpliwie się pojawią, mogą być mobilizacją do dalszych zmian. Ponieważ większość z nas musi wskazać o konkretnej godzinie, by zdążyć do pracy, na początku warto więc położyć się godzinę wcześniej. Już następnego dnia będą odczuwalne pewne różnice.
Dlaczego warto kłaść się wcześniej do łóżka?
-
Kiedy jesteśmy wyspani, mamy lepszy nastrój. Wyczerpanie może spowodować szeroką gamę negatywnych skutków, w tym depresję, lęk i inne zaburzenia nastroju. Co więcej, po nieprzespanej nocy możemy czuć się rozdrażnieni i być bardziej podatni na stres, co na ogół przekłada się na nasze życie zawodowe i rodzinne.
-
Trzeźwy umysł jest niezbędny do bezpiecznego prowadzenia auta. Badania wykazały, że osoby niewyspane mają problem ze skupieniem uwagi, występuje też u nich opóźnienie reakcji. Mówiąc w skrócie – osoby niewyspane stwarzają zagrożenie w ruchu ulicznym.
-
Bywa, że nawet makijaż nie pomaga ukryć skutków nieprzespanej nocy. Szara, ziemista cera, podkrążone oczy, rozmyte spojrzenie – oto efekty niewyspania. W czasie snu wszystkie komórki naszego ciała ulegają regeneracji, a to oznacza, że rano wygląmy po prostu dobrze. Każdy, komu zależy na wyglądzie powinien zadbać o odpowiednią ilość snu.
-
Wyspanie sprzyja produktywności. Jeśli następnego dnia czeka nas trudne zadanie, mamy ważne spotkanie lub czeka nas skomplikowana rozmowa, powinniśmy położyć się do łóżka wcześniej niż zwykle.
-
Jedno z badań, opublikowanych na łamach „American Academy of Sleep Medicine” wykazało, że u osób, które późno kładą się spać występuje większe ryzyko otyłości. Eksperci twierdzą, że sprawcą jest regulujący apetyt hormon zwany leptyną, który uruchamia się, gdy jesteśmy przytomni i powoduje, że chce nam się jeść. Wczesne chodzenie spać może więc pomóc nam zachować szczupłą talię.
Jak ułatwić sobie zasypianie?
Jeśli zasypianie wcześnie nie przychodzi łatwo, warto zastosować strategie, takie jak wzięcie ciepłej kąpieli lub ćwiczenia relaksacyjne przed snem. Częścią dobrej higieny snu jest regularna, rutynowa procedura wstępna, ponieważ pomaga to psychicznie i fizycznie przygotować się do drzemki. Oznacza to, że kluczowe jest wyrobienie właściwych nawyków. Należy wyłączyć światło w pokoju oraz wszystkie elektroniczne urządzenia, zasłonić okna i zmniejszyć temperaturę w sypialni.