Borelioza – objawy, których nie wolno ignorować
Borelioza (inaczej: choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa) jest bardzo poważną chorobą, wywoływaną przez bakterie i przenoszoną przez kleszcze. Do organizmu człowieka (a także zwierząt) może dostać się ze śliną lub wymiocinami kleszcza (kleszcz wymiotuje, gdy jest usuwany ze skóry w niewłaściwy sposób, np. poprzez polewanie go różnymi substancjami lub ściskanie jego odwłoka).
Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym lepiej. Wczesne podjęcie leczenia zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Czasem jednak nie wiemy, że w ogóle zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza lub ignorujemy różne objawy choroby.
Borelioza – wczesne objawy
Do wczesnych objawów boreliozy, występujących już kilka tygodni po zakażeniu można zaliczyć:
-
Objawy grypopodobne – pojawia się gorączka lub stan podgorączkowy, do tego dochodzą bóle mięśni, kości i stawów, a także ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy, uczucie rozbicia.
- Rumień wędrujący – jest to bardzo charakterystyczne zaczerwienienie wokół miejsca ukąszenia. Ma średnicę od kilku do kilkunastu centymetrów i może być jaśniejszy od środka i ciemniejszy po brzegach. Skóra w tym miejscu jest ciepła i wrażliwa na dotyk. Rumień wędrujący nie zawsze musi wystąpić, choć jest najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy. Taki rumień sam znika po kilku tygodniach, jednak wcale nie oznacza to, że choroba znikła.
Już po wystąpieniu tych objawów należy podjąć odpowiednie leczenie antybiotykami. Jeśli do tego nie dojdzie, choroba przejdzie w fazę rozsianą, która charakteryzuje się wystąpieniem objawów neurologicznych i kardiologicznych. Może dojść do porażenia nerwów, zaburzeń pracy serca, zapalenia opon mózgowych. W różnych miejscach na ciele może ponownie pojawić się rumień wędrujący. Nasileniu ulegają też objawy grypopodobne. Dzieje się tak, ponieważ choroba zaczyna atakować cały organizm, a nie tylko miejsce ukąszenia.
Borelioza – późne objawy
Po upływie kilku miesięcy choroba jest już na tyle rozwinięta, że znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Atakuje większość narządów, dając szereg objawów, np. neurologicznych – pojawia się przeczulica, porażenie nierwów, drżenie mięśni, drgawki, problemy z koncentracją. Może wystąpić też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie mózgu. Jednym z charakterystycznych objawów jest przewlekłe zapalenie stawów, objawiające się bólem stawów i trudnością z ich poruszaniem.
Borelioza na późniejszym etapie może powodować także przewlekłe zanikowe zapalenie skóry, problemy z widzeniem i czuciem. Bywa, że występują także zmiany charakterologiczne – chory może zmagać się ze spadkiem nastroju i otępieniem.
Borelioza – profilaktyka
Borelioza jest jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze. Chcąc uniknąć zakażenia, powinniśmy przede wszystkim wdrożyć działania profilaktyczne – unikać miejsc, w których występują te pajęczaki, chronić swoje ciało poprzez noszenie odpowiednich ubrań i każdego dnia dokładnie oglądać swoje ciało. Jeśli dojdzie do ukąszenia, musimy wiedzieć, jak we właściwy sposób usunąć kleszcze ze skóry. Tutaj znajdziesz prosty instruktaż: