Czereśnie – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Czereśnie dostępne są tylko przez kilkanaście, tygodni w ciągu roku. Uznawane są za jedne z najlepszych owoców sezonu letniego. Ich właściwości prozdrowotne cenione są przez ludzi na całym świecie. Chociaż dla większości z nas są tylko zwykłą, letnią przekąską, nie możemy zapominać o zaletach czereśni. Wiedząc, jak dobry mają wpływ na zdrowie i pracę całego organizmu, znacznie częściej będziemy po nie sięgać.
Czereśnie – co zawierają?
Czereśnie praktycznie w większości składają się z wody, dzięki czemu stanowią idealną przekąskę w upalne dni. Owoce te są bogate w potas i witaminy z grupy B (głównie witaminę B5), witaminę A i C. Ponadto czereśnie zawierają przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki. Ciekawostką może być fakt, że czereśnie zawierają także mnóstwo jodu, który jest konieczny do prawidłowej pracy tarczycy. W tych drobnych, czerwonych owocach znajdziemy również żelazo i wapń.
Czereśnie – właściwości prozdrowotne
Czereśnie mają bardzo dobry wpływ na organizm człowieka. Oto kilka przykładów:
-
pozytywnie wpływają na poziom sodu w organizmie, dzięki czemu regulują ciśnienie, pracę serca i nerek,
-
zwalczają wolne rodniki, a więc opóźniają procesy starzenia, zmniejszają ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego, stanów zapalnych i procesów nowotworowych,
-
poprawiają napięcie skóry i powodują, że staje się bardziej gładka i wypoczęta,
-
odkwaszają organizm,
- skutecznie walczą z chorobami pęcherza moczowego,
-
wspomagają leczenie artretyzmu,
-
regulują przemianę materii,
-
orzeźwiają i sycą.
Czereśnie – jak wybrać najlepsze?
Pierwsze czereśnie pojawiają się w połowie lub pod koniec maja. Wtedy jednak ich cena potrafi zwalić z nóg. Jednak z dnia na dzień są coraz tańsze. Ponieważ możemy się nimi cieszyć mniej więcej do połowy lipca, warto w tym okresie sięgać po nie jak najczęściej. Z czereśni można przygotowywać przeróżne przetwory, jednak tracą wówczas niektóre swoje właściwości. Dlatego też znacznie popularniejsze są przetwory z wiśni. Czereśnie niewątpliwie są symbolem lata i warto jeść je prosto z drzewa. Nasz organizm na pewno to odczuje.
W zależności od odmiany, możemy spotkać żółte czereśnie, lekko lub intensywnie czerwone, a nawet czarne. Ich smak jest uzależniony od zawartości cukru i kwasów. Pamiętajmy, że im ciemniejszy kolor, tym więcej przeciwutleniaczy znajduje się w owocach. Jasne czereśnie będą kwaśniejsze, a ciemne słodsze. Chociaż zawierają sporo cukru, mają niski indeks glikemiczny, więc z powodzeniem mogą po nie sięgać osoby zmagające się z cukrzycą typu 2.
W 100 g czereśni znajduje się około 63 kalorii. Pamiętajmy, by czereśnie zjadać bez pestek, ponieważ zawierają związki cyjanowe. Lepiej też nie popijać czereśni wodą, ponieważ może to doprowadzić do biegunki. Kupując czereśnie na straganie, sprawdźmy, czy nie są pokryte pleśnią. Warto też dobrze przyjrzeć się ogonkom – powinny być zielone i jędrne, a nie cienkie, suche i brązowe.