Sprawdź, czy możesz cierpieć na niedobór biotyny
Biotyna, inaczej witamina B7 lub witamina H, jest niezbędna do prawidłowej pracy całego organizmu. Tak jak większość witamin z grupy B, biotyna również korzystnie wpływa na układ nerwowy i pokarmowy, a jej niedobór szybko daje o sobie znać. Witamina B7 znajduje się w wielu preparatach dla pań – nie tylko w suplementach diety, ale także w szamponach czy kremach do rąk, a to dlatego, że niedobór biotyny może powodować osłabienie włosów i paznokci. Jeszcze jakiś czas temu kobiety sięgały głównie po skrzyp polny, teraz na topie jest biotyna. Ale jakie właściwie ma działanie i czy faktycznie może pomóc wzmocnić włosy?
Biotyna – co to jest?
Biotyna jest rozpuszczalną w wodzie witaminą z grupy B, która pomaga organizmowi metabolizować białka i przetwarzać glukozę. Nasz organizm nie potrafi sam jej syntetyzować i dlatego musi być dostarczana wraz z pokarmem każdego dnia. Nie magazynujemy jej – nadmiar jest wydalany wraz z moczem.
Chociaż na rynku dostępnych jest wiele produktów z biotyną, do niedoborów dochodzi bardzo rzadko. Witamina B7 wpływa na paznokcie, skórę i włosy, dzięki czemu znajduje się w wielu kosmetykach i produktach zdrowotnych dla skóry i włosów. Jednak nie może być wchłaniana przez włosy lub skórę. Biotynę można też znaleźć w suplementach kompleksowych, zawierających 8 witamin z grupy B.
Biotyna – funkcje
Witamina B7 pełni wiele istotnych funkcji, m.in.:
-
Pomaga w przetwarzaniu glukozy i metabolizowaniu białek, tłuszczów i węglowodanów.
-
Pomaga również w przenoszeniu dwutlenku węgla.
-
Przyczynia się do utrzymania włosów i skóry w dobrej formie.
-
Wspiera układ nerwowy, ma pozytywny wpływ na nastrój i ogólne samopoczucie.
Biotyna – niedobór
Do niedoboru biotyny dochodzi bardzo rzadko. Objawy, które powinny wzbudzić niepokój, to:
-
wypadanie włosów,
-
czerwona wysypka wokół oczu, nosa, ust,
-
pęknięcia w kącikach ust,
-
suchość oczu,
-
ból języka,
-
osłabienie,
-
spadek nastroju,
-
utrata apetytu,
-
stany depresyjne.
Zwiększone zapotrzebowanie na biotynę może wystąpić u kobiet w ciąży i matek karmiących, osób niedożywionych, karmionych dożylnie lub zmagających się z chorobami, które upośledzają wchłanianie substancji odżywczych (np. choroba Leśniowskiego-Crohna).
Biotyna – dieta i suplementacja
Biotyna znajduje się w wielu produktach spożywczych, ale nie są to znaczne ilości (choć na ogół wystarczające), które pozwoliłyby wskazać pokarmy z najwyższą zawartością biotyny. By zapobiec niedoborowi warto po prostu prowadzić zdrową, urozmaiconą dietę. Warto sięgać po pełnoziarniste pieczywo, orzechy, kalafiora, awokado, banany.
Przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać komplet badań i porozmawiać z lekarzem. Może się okazać, że twoje problemy zdrowotne są spowodowane innym niedoborem lub chorobą.