Czarna herbata i jej cudowne właściwości prozdrowotne
Czarna herbata, choć jest niezwykle popularna, nie cieszy się dobrą opinią. Wszyscy po nią sięgamy, ale nie sądzimy, by miała jakieś prozdrowotne właściwości. Co innego zielona, biała czy czerwona herbata – te wybieramy częściej, kierując się troską o swój organizm. Można więc śmiało powiedzieć, że zwykła, czarna herbata jest niedoceniana, a szkoda, ponieważ jej właściwości są niesamowite.
Czarna herbata – właściwości prozdrowotne
Czarna herbata jest jednym z najstarszych napojów na świecie. Jedni piją ją jako zamiennik kawy, inni sięgają po nią z przyzwyczajenia. Jedni i drudzy każdego dnia korzystają z prozdrowotnych właściwości kawy. Oto one:
-
Jest to szczególnie skuteczny napój przeciwutleniający, w szczególności dzięki polifenolom zawartym w herbacie. Przeciwutleniacze hamują wytwarzanie wolnych rodników, spowalniają proces starzenia i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka.
-
Czarna herbata zawiera także flawonoidy, które opóźniają procesy starzenia poprzez neutralizację wolnych rodników. Ponadto wzmacniają naczynia krwionośne.
-
Katechiny obniżają poziom złego cholesterolu i mogą chronić przed miażdżycą.
-
Czarna herbata ma także właściwości odkażające, dlatego warto pić ją w czasie leczenia zatrucia pokarmowego
-
Czarna herbata pobudza organizm niemal tak dobrze jak kawa. Skutecznie przeciwdziała zmęczeniu, orzeźwia i wprowadza w dobry nastrój.
- Zimą doskonale rozgrzewa, a latem pomaga nawodnić organizm.
Czarna herbata – parzenie
Aby czarna herbata zadziała pobudzająco, należy parzyć ją nie dłużej niż 3 minuty. Po tym czasie będzie już miała działanie relaksujące. Ponadto jej smak także się zmieni – będzie bardziej gorzka.
Czarna herbata – nietypowe zastosowanie
Czarna herbata sprawdzi się nie tylko jako pobudzający lub relaksujący napar. Dzięki swoim właściwościom można wykorzystać ją także na inne sposoby. Oto najciekawsze z nich:
-
Mocny napar z czarnej herbaty pomoże przyciemnić drewniane meble. Pozwala usunąć brud z ich powierzchni i nadaje połysk. Po przetarciu szmatką zamoczoną w mocnej herbacie, wystarczy osuszyć mebel. Napar z herbaty można wykorzystać także do farbowania białych tkanin.
-
Nasz babcie stosowały napar z czarnej herbaty do farbowania (a właściwie przyciemniania) włosów. Naturalny, brązowy kolor będzie bardziej pogłębiony, a i siwe włosy uda się ukryć.
-
Zaparzone torebki z czarną herbatą sprawdzą się także jako pochłaniacze nieprzyjemnych zapachów. Wystarczy umieścić je w miejscach, w których na ogół pojawia się brzydki zapach, np. w lodówce, pod zlewem, gdzie trzymamy kosz na śmieci. Herbata pochłonie nieprzyjemną woń.