Olejek rycynowy na wywołanie porodu. Niebezpieczna metoda naszych babć
Jak przyśpieszyć poród? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, u których termin porodu minął. Zniecierpliwienie w oczekiwaniu na nowo narodzone dziecko oraz zmęczenie trudami ciąży tłumaczą chęć jak najszybszego znalezienia się na sali porodowej, jednak trzeba pamiętać, że pośpiech nie zawsze się opłaca. „Babcine” metody wywoływania porodu wcale nie muszą okazać się skuteczne oraz mogą stanowić niebezpieczeństwo dla matki i dziecka.
Olej rycynowy na wywołanie porodu
Niektóre dzieci nie śpieszą się z opuszczeniem przytulnego brzucha swojej mamy. Niesie to za sobą szereg niebezpieczeństw, dlatego kobiety po terminie porodu są pod opieką lekarza i często oczekują na rozwiązanie w szpitalu. W Internecie możemy znaleźć przynajmniej kilka naturalnych, domowych sposobów wywołania porodu, a niektóre z nich polecają także ginekolodzy, niestety, picie olejku rycynowego do nich nie należy.
W medycynie konwencjonalnej znanych jest bardzo wiele sposobów na wywołanie i przyśpieszenie akcji porodowej, a jednym z nich jest dożylne podawanie oksytocyny. Kiedyś w tym celu stosowano olejek rycynowy, ale miało to związek nie z jego wyjątkowo skutecznym i bezpiecznym działaniem, ale brakiem innych metod na przyśpieszenie akcji porodowej.
Warto pamiętać, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasze babcie i prababcie rodziły dzieci w domu, często bez pomocy lekarza i położnej. Wiązało się to ze zwiększoną umieralnością kobiet w czasie porodu i połogu, a także zwiększoną śmiertelnością noworodków. Obecnie opieka medyczna nad kobietą ciężarną i rodzącą nie wymaga stosowania „babcinych” sposobów na przyśpieszenie porodu, co więcej, lekarze wręcz przed nimi przestrzegają!
Domowe sposoby na szybki poród
Medycyna naturalna opiera się przede wszystkim na obserwacji działania substancji pochodzenia roślinnego i choć może wspomagać leczenie różnych chorób i dolegliwości zdrowotnych, to nie należy z nią eksperymentować. Zwłaszcza kobiety w ciąży powinny unikać stosowania ziół i różnych „mikstur” np. na poranne mdłości bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, bo niektóre z nich mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu i poronienia.
Olej rycynowy, choć działa przeczyszczająco i może pomóc w czasie zaparć, jest zakazany w ciąży, zwłaszcza w początkowych miesiącach jej trwania! Stosowanie go w celu przyśpieszenia porodu też nie jest polecane przez ginekologów, bo wiąże się z wystąpieniem utrudniającego akcję porodową bólu oraz innych dolegliwości, prowadzących do osłabienia i stresu kobiety rodzącej oraz dziecka.
Jak działa olejek rycynowy?
Przeczyszczające właściwości olejku rycynowego powodują silne skurcze jelit, które w około 60% przypadków mogą przyśpieszyć akcję porodową. Skuteczność olejku rycynowego zmniejsza się w przypadku kobiet, u których termin porodu już minął.
Po zastosowaniu oleju rycynowego może dojść do silnej biegunki i wymiotów, które na pewno nie ułatwią porodu, a wręcz przeciwnie mogą go znacząco utrudnić. Wiele kobiet o tym nie wie i naraża się na dodatkowy ból i stres.
Biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia oraz osłabienia, które utrudnia parcie i może znacząco przedłużyć poród. Warto o tym wiedzieć i bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkich domowych metod wywoływania porodu, których nie polecają lekarze i położne.
Podsumowując, stosowanie olejku rycynowego w celu przyśpieszenia porodu wcale nie musi przynieść oczekiwanego skutku. Co więcej, wiąże się z wieloma zagrożeniami dla matki i dziecka oraz dodatkowym bólem i stresem, który utrudnia poród. Z tego względu olejek rycynowy lepiej stosować na włosy w celu ich wzmocnienia i zapobiegania wypadaniu, a nie w celu wywołania skurczy porodowych.