Fobia społeczna – 4 porady, które mogą znacznie ułatwić życie
Amerykańskie Stowarzyszenie Lęku i Depresji (Anxiety and Depression Association, ADAA) poinformowało, że około 40 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych każdego roku doświadcza pewnego rodzaju fobii. Spośród nich około 15 milionów zmaga się z tzw. lękiem społecznym, który przejawia się jako intensywny lęk przed osądzeniem lub odrzuceniem przez innych w kontekście relacji międzyludzkich. Wiadomo, jak można sobie z tym poradzić. Warto w tym celu zastosować cztery proste kroki.
1. Umiejętnie radź sobie ze stresem
Będąc w różnych sytuacjach społecznych – na przykład podczas imprezy firmowej – wiele osób stara się stłumić objawy lęku społecznego poprzez negatywne strategie radzenia sobie z tym lekiem, szczególnie poprzez picie alkoholu. Kieliszek na rozluźnienie nie wydaje się problemem. Jednak badania wykazały, że intensywne picie ostatecznie przywraca zły nastrój, pogłębia niepokój i inne dolegliwości, w tym zaburzenia snu.
Według ADAA około 20 procent osób z fobiami społecznymi może zmagać się z chorobą alkoholową. Zgodnie z badaniami te ustalenia dotyczą dorosłych i młodzieży z lękiem społecznym. Udaj się na terapię, prowadź zdrowy styl życia i unikaj alkoholu.
2. Stań twarzą w twarz ze swoimi lękami
Osoby z fobią często unikają angażowania się w sytuacje społeczne poprzez wertowanie mediów społecznościowych lub wykonywanie innych czynności na smartfonach. W badaniu z 2016 r. dostrzeżono znaczące związki między nadmiernym używaniem smartfona a lękiem społecznym.
Badanie z 2017 r. wykazało, że ci, którzy przyznają się do uzależnienia od technologii, również wykazują potencjalne oznaki fobii, w tym izolację i niską samoocenę. Ukrywanie się za smartfonem pozwoli jedynie uniknąć konfrontacji, ale nie usunie lęku. A warto pamiętać, że każdy przechodzi przez etap wejścia w nowe środowiska. Trzeba stawić temu czoła – raz, drugi... za trzecim pójdzie z górki!
3. Spróbuj myśleć inaczej
Jeremy Jamieson, adiunkt psychologii na University of Rochester w Nowym Jorku podał: problem polega na tym, że zdaniem wielu ludzi stres jest zły. Jego badanie z 2013 r. wykazało, że kiedy osoba (z lękiem społecznym lub bez) wie, jak jej organizm reaguje na niektóre stresory, takie jak wystąpienia publiczne, doświadcza mniej stresu w niewygodnych sytuacjach.
Naukowcy odkryli, że zrozumienie, że są to po prostu naturalne, ale fałszywe alarmy, może sprawić, że ludzie poczują się bardziej swobodnie, gdy będą musieli zrobić coś, co zwykle ich niepokoi. Specjaliści sugerują, że aby całkowicie odwrócić uwagę od negatywnych myśli, powinieneś przeciwdziałać swojemu lękowi nie tylko jedną, ale nawet trzema pozytywnymi myślami.
4. Zrób dla kogoś coś miłego!
Dobre uczynki wobec bliźnich aktywują obszar mózgu związany z mechanizmem motywacji i nagród. Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Motivation and Emotion” w 2015 r. bezinteresowne działania mogą pomóc osobom z lękiem społecznym poczuć się swobodniej w interakcjach z innymi ludźmi.