Naukowcy odkryli związek między piciem alkoholu a demencją
Autorzy pewnego badania doszli do wniosku, że upijanie się w wieku średnim zwiększa ryzyko demencji. Jednak nadal nie jest jasne, czy regularne spożywanie mniejszych ilości alkoholu ma ten sam efekt. Inne badania analizują powiązania między alkoholem, ryzykiem otępienia i obecnością apolipoproteiny E4 (APOE E4). Ten wariant genu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na Alzheimera. Wcześniejsze badanie wykazało, że spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko demencji i że osoby z wariantem APOE E4 mają większe szanse na rozwój demencji. Inną niewiadomą jest wpływ alkoholu na ryzyko otępienia u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Naukowcy uważają je za etap między normalnym związanym z wiekiem pogorszeniem funkcji poznawczych a demencją. Nowe badanie miało na celu odpowiedzieć na powyższe pytania.
Alkohol a demencja
Naukowcy sprawdzili informacje o 3021 osobach o średniej wieku 72 lat na podstawie badania dotyczącego oceny pamięci z lat 2000-2008. Najpierw uczestnicy dostarczyli informacje o ilości spożywanego alkoholu, częstotliwości jego spożywania oraz rodzajach spożywanych napojów.
Według autorów na początku badania każdy uczestnik przeszedł „kompleksową analizę neuropsychologiczną złożoną z 10 testów”. Oceniono szereg funkcji poznawczych, a uczestnicy odbywali testy co 6 miesięcy. Naukowcy wyizolowali DNA z próbek krwi, aby zidentyfikować osoby z wariantem APOE E4.
Oprócz danych dotyczących genetyki i szczegółów dotyczących spożywania alkoholu, naukowcy zestawili także informacje o ciśnieniu krwi, masie ciała, wzroście, paleniu tytoniu i historii chorób serca. Zadali również pytania, aby oszacować, jak regularnie każdy uczestnik był zaangażowany w interakcje społeczne.
Nadal są niejasności
Z 3021 uczestników 2548 nie miało łagodnych zaburzeń poznawczych, a 473 miało. W ciągu około 6 lat obserwacji 512 uczestników otrzymało diagnozę demencji. Autorzy stwierdzili, że wśród osób bez zaburzeń jakiekolwiek spożycie alkoholu nie zwiększało ryzyka demencji w porównaniu z tymi, którzy pili mniej niż jeden napój na tydzień.
Kiedy przeanalizowali grupę osób z zaburzeniami, historia była podobna: nie było statystycznie istotnej różnicy. Jednak ryzyko otępieniawydaje się być najwyższe dla osób z zaburzeniami, które piły 14 napojów tygodniowo w porównaniu z tymi, które piły mniej niż jeden napój tygodniowo. Nastąpił względny wzrost ryzyka o 72 procent.
Autorzy zauważają również pewne różnice związane z wzorcami picia. Spożywanie dużej ilości alkoholu było związane z niższym ryzykiem otępienia niż rzadkie spożywanie większej ilości alkoholu wśród uczestników bez zaburzeń na początku badania. Chociaż autorzy podkreślają negatywny wpływ nadmiernego picia na zdrowie mózgu i ogólne, zauważają również, że spożywanie alkoholu w zalecanych granicach nie było związane ze zwiększonym ryzykiem demencji wśród osób starszych z prawidłowymi funkcjami poznawczymi na początku badania.
Kiedy badacze sprawdzili potencjalny wpływ APOE E4, nie znaleźli żadnego znaczącego efektu, co odzwierciedla kilka wcześniejszych badań. Autorzy twierdzą, że może to wynikać z tego, że związek jest bardziej wyraźny w młodszych populacjach.