Odczuwasz niepokój i lęk, więc próbujesz się zrelaksować? Uważaj, możesz pogorszyć swój stan
Chociaż celem ćwiczeń relaksacyjnych jest zmniejszenie lęku, dla niektórych osób mają one odwrotny skutek. Według nowych badań, niektórzy ludzie stają się bardziej niespokojni, gdy próbują się zrelaksować, ponieważ relaksacja przerywa ich niepokój. Autorami badania byli Michelle Newman, profesor psychologii i Hanjoo Kim, absolwent psychologii, obaj z Penn State University w College Park. Zespół podsumował swoje odkrycia w artykule opublikowanym w wydaniu Journal of Affective Disorders.
W 2011 r. Prof. Newman opracował teorię „unikania kontrastu”. Wyjaśnia: „Teoria obraca się wokół idei, że ludzie mogą celowo wzbudzać lęk, aby uniknąć zawodu, jaki mogliby osiągnąć, gdyby stało się coś złego”. Niepokój jest, zgodnie z tą teorią, zasadniczo próbą „zapłaty z góry” za coś, co może się zdarzyć. Niektórzy ludzie mogą w ten sposób chronić się przed nagłym lub intensywnym niepokojem.
Niektórym niepokój służy?
W nowym badaniu wzięło udział 96 studentów. 32 uczestników z uogólnionym zaburzeniem lękowym i 34 z dużym zaburzeniem depresyjnym. 30 pozostałych uczestników bez zaburzeń stanowiło grupę kontrolną. Eksperyment rozpoczął się od ćwiczeń relaksacyjnych. Następnie uczestnicy oglądali filmy wybrane przez naukowców z zamiarem wywołania strachu lub smutku. W celu zidentyfikowania utrzymujących się korzystnych efektów emocjonalnych ćwiczeń relaksacyjnych badacze podali każdemu uczestnikowi kwestionariusze. Naukowcy mieli nadzieję, że odpowiedzi ujawnią także poziomy wrażliwości na zmiany emocjonalne wywołane filmami.
Następnie uczniowie wzięli udział w drugim zestawie ćwiczeń relaksacyjnych, po czym wypełnili ankietę na temat poziomu lęku odczuwanego podczas ćwiczeń.
Naukowcy odkryli, że ludzie z uogólnionym zaburzeniem lękowym byli najbardziej wrażliwi na ekstremalne zmiany emocjonalne i że mieli tendencję do odczuwania największego niepokoju podczas ćwiczeń technik relaksacyjnych.
Kim zauważa, że „Ludzie bardziej podatni na lęk wywołany relaksacją to często osoby z zaburzeniami lękowymi, które mogą wymagać relaksu bardziej niż inni”.
Chociaż konieczne są dalsze badania, naukowcy zauważyli, że pomiar lęku wywołanego relaksacją i wdrożenie technik ekspozycji ukierunkowanych na odczulanie negatywnej wrażliwości na kontrast może pomóc pacjentom zmniejszyć ten lęk.