Nowe zalecenia w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego
W zeszłym roku specjaliści z American College of Physicians zalecili, aby wykonać pierwsze badania przesiewowe w kierunku nowotworu jelita grubego najpóźniej w wieku 50 lat. Wytyczne tłumaczono lepszym zapobieganiem ewentualnym zmianom nowotworowym. Okazuje się, że taka profilaktyka powinna być rozpoczęta jeszcze wcześniej. Najnowsze badania wskazują na wiek 45 lat.
Statystyki raka jelita grubego
Teorię tę potwierdza American Cancer Society, instytucja zajmująca się leczeniem i profilaktyką nowotworów w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że mediana wieku osób, u których zdiagnozowano raka jelita grubego lub odbytnicy spadła z 72 lat w 2000 roku do 66 lat w 2020. Spadek ten jest znaczący i wymaga zmian w działaniach prewencyjnych.
Artykuł opublikowany w tym roku w czasopiśmie JAMA Network Open potwierdza zalecenia dotyczące wcześniejszych badań przesiewowych. Ustalono w nim 46-procentowy wzrost częstotliwości występowania raka jelita grubego między 49. a 50. rokiem życia. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego poprzedza standardowe badanie przesiewowe, wykonywane dotąd w wieku 50 lat.
Spór o badania jelita grubego
Nadal istnieją różnice między wytycznymi organizacji zdrowia na temat tego, kiedy powinny rozpocząć się badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. American College of Physicians zaleca regularne badania w wieku 50 lat. Podobnego zdania jest USPSTF – amerykańska organizacja zajmująca się promocją działań prewencyjnych w ochronie zdrowia. Jednak American Cancer Society zachęca do nich już w wieku 45 lat.
„To zalecenie oparte jest na złożonym modelu stworzonym przez Stanford School of Medicine. Oszacowano, że badania przesiewowe w wieku 45 lat uratują dwa na tysiąc ludzkich istnień. Uważam, że badania przesiewowe przed 50 rokiem życia są bardzo rozsądnym wyborem”– powiedział dr Timothy Cannon, konsultant kliniczny z Inova Schar Cancer Institute.
Niestety, takie rozwiązanie nie jest zapewniane przez amerykański system ubezpieczeń zdrowotnych.
Co zwiększa ryzyko raka jelita grubego?
Aby przeciwdziałać nowotworowi jelita grubego, już teraz potrzebna jest odpowiednia edukacja. Prof. Anton Bilchik, chirurg onkolog specjalizujący się w zagadnieniach żołądkowo-jelitowych w Providence Saint John's Health Center w Kalifornii twierdzi, że winę ponosi otyłość i siedzący tryb życia. Są to główne z powodów np. raka okrężnicy u osób młodych. Wśród innych przyczyn wskazuje zmiany w mikrobiomie.
Bez względu na przyczyny, eksperci zalecają wcześniejsze badania przesiewowe. Wzrost liczby młodych, u których zdiagnozowano raka jelita grubego, jest znacznie wyższy niż w przypadku innych nowotworów. „Ponieważ większości przypadków raka jelita grubego można zapobiec dzięki wczesnemu badaniu przesiewowemu, konieczne jest, aby było ono szeroko rozpowszechnione” – powiedział prof. Bilchik.
Podsumowując:
-
American Cancer Society zaleca badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego już w wieku 45 lat.
- Naukowcy podkreślają, że jest to spowodowane rosnącą liczbą przypadków raka jelita grubego u osób w wieku dojrzałym.
- Eksperci twierdzą, że głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko raka jelita grubego jest otyłość.