Pigułki antykoncepcyjne wpływają na hormon miłości. Ale czy to dobra wiadomość?
Pigułki antykoncepcyjne są skuteczną i bezpieczną formą kontroli urodzeń. Są one jednak związane z szeregiem działań niepożądanych, w tym zmianami nastroju. Ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Aarhus wykazały, że kobiety, które przyjmują pigułki antykoncepcyjne, mają znacznie wyższy poziom hormonu oksytocyny, zwanego również hormonem miłości, we krwi w porównaniu z osobami niebędącymi użytkownikami. To badanie pomaga zrozumieć, dlaczego pigułki antykoncepcyjne wpływają na życie emocjonalne.
„Oksytocyna jest hormonem występującym naturalnie w organizmie i jest wydzielana podczas bodźców i więzi społecznych, wzmacniając zachowania społeczne” – mówi profesor nadzwyczajny Michael Winterdahl z Wydziału Medycyny Klinicznej Uniwersytetu w Aarhus, który stoi za badaniem.
„Stale podwyższony poziom oksytocyny może oznaczać, że nie jest wydzielany w taki sam dynamiczny sposób jak w normalnych warunkach. Właśnie te dynamiki są ważne dla naszego życia emocjonalnego. To może wyjaśniać, dlaczego pojawiają się takie uczucia, jak bliskość, przywiązanie i miłość u niektórych kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne” – wyjaśnia.
Negatywne skutki dla romantycznej miłości
Badacze pobrali i przeanalizowali próbki krwi od 185 młodych kobiet w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczki odpowiedziały również na różne pytania dotyczące ich samopoczucia psychicznego.
„Wiele kobiet stosowało tabletki antykoncepcyjne w pewnym momencie swojego życia. Nasze badanie po raz pierwszy przedstawia dowody na zmiany poziomów oksytocyny w odpowiedzi na kontrolę urodzeń, zapewniając mechanizm, dzięki któremu niektóre kobiety doświadczają zmienionego nastroju. Oksytocyna jest ważna dla przywiązania do partnera, można sobie wyobrazić, że stale podnoszony poziom jest ważny – nie tylko dla samej kobiety, ale także w szerszym znaczeniu tego związku” – mówi badacz.
Według Michaela Winterdahla badanie sugeruje, że mogą wystąpić zmiany w zachowaniu kobiet, które inaczej nie doświadczyłyby bardziej tradycyjnych efektów ubocznych.
„Ludzie są istotami bardzo społecznymi, jesteśmy w stanie postawić się na miejscu innych, okazywać empatię, bać się samotności i poszukiwać społeczności – wszystko napędzane wydzielaniem oksytocyny przez mózg. Nawet bardzo małe zmiany w poziomach oksytocyny w mózgu wpłyną na sposób, w jaki przetwarzamy emocje i tym samym nasze wzajemne interakcje. Nasze badanie może pomóc wyjaśnić, dlaczego niektóre kobiety na pigułkach antykoncepcyjnych odczuwają zmniejszone poczucie bliskości”.
Podkreśla, że dzięki nowej wiedzy mogą teraz zacząć badać profil ryzyka różnych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, a w dłuższej perspektywie można przewidzieć, kto jest zagrożony zmianami nastroju.