Twój nastolatek ma depresję? Grozi mu rozwój tych 66 chorób
Depresja jest rzadko diagnozowana u małych dzieci, ale jej rozpowszechnienie wzrasta w okresie dojrzewania. Wcześniejsze badania wiązały depresję u nastolatków ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kilku niekorzystnych następstw, w tym miażdżycy, chorób układu krążenia i przedwczesnej śmierci. Inne stany psychiatryczne, takie jak lęk i zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, są również często powiązane.
„Nasze badanie pokazuje, że dzieci i nastolatki, u których zdiagnozowano depresję, są znacznie bardziej narażone na przedwczesną śmierć, samookaleczenia i inne choroby w późniejszym życiu” – mówi Sarah E. Bergen, starszy pracownik naukowy w Zakładzie Epidemiologii Medycznej i Biostatystyki w Karolinska Institutet.. „Podkreśla, jak ważne jest, aby te dzieci i nastolatki otrzymały potrzebną im pomoc, a personel medyczny monitorował późniejsze choroby psychiczne i somatyczne”.
Depresja nastolatka – skutki w dorosłym życiu
Badacze obserwowali prawie 1,5 miliona szwedzkich dziewcząt i chłopców, z których ponad 37 000 zdiagnozowano depresję przynajmniej raz w wieku od 5 do 19 lat. Kiedy zakończyły się badania, mieli od 17 do 31 lat.
Badanie wykazało, że dzieci i nastolatki z depresją są bardziej narażone na rozpoznanie 66 z 69 badanych schorzeń, w tym zaburzeń snu, cukrzycy typu 2, wirusowego zapalenia wątroby oraz chorób nerek i wątroby. W porównaniu z osobami bez depresji mieli również znacznie większe ryzyko urazów, zwłaszcza obrażeń zadanych przez samookaleczenia, oraz prawie sześciokrotnie większe ryzyko przedwczesnej śmierci.