Stulejka – dokuczliwa męska dolegliwość. Objawy, rozpoznanie i leczenie stulejki
Stulejka wśród noworodków płci męskiej jest powszechna, ponieważ występuje u około 90 procent dzieci. Jednak do około 5.-7. roku życia powinna ulec zanikowi. Niekiedy tak się nie dzieje – jak wynika z danych wydziału urologii Uniwersytetu Kalifornijskiego, około 1 procent chłopców powyżej 7. roku życia i dorosłych mężczyzn zmaga się ze stulejką. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Co to jest stulejka?
Stulejka to termin określający brak możliwości zsunięcia fałdu skórnego, czyli napletka z żołędzi penisa. Chodzi zarówno o niemożność całkowitego, jak i częściowego zsunięcia napletka. Wyróżniamy dwa rodzaje stulejki:
- stulejkę fizjologiczną, która występuje u noworodków i nie stanowi powodu do niepokoju; zazwyczaj ustępuje samoistnie około 5.-7. roku życia dziecka bądź nawet później;
- stulejkę patologiczną, która rozwija się na skutek blizn, infekcji lub zapalenia; silne cofnięcie napletka może nawet prowadzić do krwawienia, trudności z oddawaniem moczu.
Warto dodać, że stulejka nie zagraża życiu pacjenta, może jednak powodować szereg niekomfortowych objawów.
Rodzaje stulejki
Stulejka dzieli się na:
- całkowitą, która uniemożliwia odsłonięcie żołędzi
- częściową, która pozwala częściowo odsłonić żołędź
Stulejka a choroby penisa
Stulejka jest jedną z dolegliwości, które dotykają penisa. Oprócz niej mogą występować również:
-
zapalenie żołędzi – choroba ta jest spowodowana brakiem odpowiedniej higieny i objawia się bólem, obrzękiem i swędzeniem penisa. Może również wywoływać wysypkę
- priapizm – bardzo przykra dolegliwość, która polega na ciągłej erekcji. Nie jest ona spowodowana pobudzeniem seksualnym i może utrzymywać się nawet przez kilka dni, powodując ból. Do jego wystąpienia mogą przyczynić się stosowane używki (alkohol lub narkotyki), leki, a także różnego rodzaju choroby współistniejące
- choroba Peyroniego – objawia się bólem w czasie podniecenia seksualnego oraz kontaktów intymnych
- paramifoza – jest to schorzenie, w którym nie można cofnąć napletka do jego właściwej pozycji. Może doprowadzić do powstania stanu zapalnego
Jakie są objawy stulejki?
Jak rozpoznać, że masz stulejkę?
- Podczas oddawania moczu twój napletek pęcznieje niczym balon. Możesz też zaobserwować krew w strumieniu moczu bądź w toalecie, a sam strumień może się wydawać słabszy niż wcześniej.
- Podczas seksu, gdy masz erekcję i odczuwasz ból.
- Doświadczasz nawracających infekcji dróg moczowych (ich objawy to: krew w moczu, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, chęć oddania moczu nawet wtedy, gdy pęcherz jest pusty, a także ból lub ucisk w dolnej części pleców lub brzucha).
- Odczuwasz ból napletka i/lub pojawia się z niego wydzielina.
- Na szczycie napletka pojawia się biały pierścień, utrudniający jego zsunięcie.
- Może także wystąpić bolesny obrzęk całego prącia.
Co powoduje pojawienie się stulejki?
Stulejka może pojawiać się z różnych powodów. Niekiedy jest wynikiem zbyt silnego rozciągania napletka, innym razem istnieiem chorób współistniejących.
Stulejka jako wada nabyta
Tkanka bliznowata. Na skutek przebytych infekcji na napletku mogą się wykształcić blizny, przez które skóra staje się mniej rozciągliwa, a twarda tkanka dodatkowo utrudnia jej ściągnięcie.
Zbyt silne ciągnięcie i rozciąganie napletka. Zbyt niedelikatne chodzenie się z napletkiem może powodować drobne stany zapalne, które w konsekwencji doprowadzą do stulejki.
Starzenie się. Zmiany zachodzące wraz z wiekiem widać nie tylko na twarzy czy szyi. Dotyczą również napletka – stulejka może się pojawić u starszych mężczyzn z większym prawdopodobieństwem w przypadkach, gdy występują u nich również problemy z erekcją.
Choroby współistniejące. Jeśli masz cukrzycę, jest bardzo prawdopodobne, że dojdzie u ciebie również do zapalenia żołędzi penisa. Warto więc porozmawiać szczerze ze swoim urologiem, przedstawiając mu historię swoich chorób, by mógł skutecznie pomóc w leczeniu stulejki.
Piercing penisa. Ból i obrzęk penisa spowodowany jego zakolczykowaniem może utrudniać zsunięcie napletka.
Seks. Możesz zsunąć napletek przed uprawianiem seksu. Jeśli jednak pozostanie on w takiej „pozycji” zbyt długo, może spuchnąć tak bardzo, że pojawi się problem stulejki.
Stulejka jako wada wrodzona
U dorosłych mężczyzn stulejka może się wykształcić nie tylko na skutek wcześniej opisanych przyczyn, ale także wystąpić jako pozostałość po niewłaściwie lub w ogóle nie leczonej stulejce z dzieciństwa.
Najczęściej „winna” takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa higiena intymna narządów rodnych lub niewłaściwa pielęgnacja napletka u niemowlęcia. Czasem na powstanie stulejki wpływają również czynniki genetyczne.
Czym jest częściowa stulejka?
Częściowa stulejka występuje wtedy, gdy nie da się całkiem odsłonić żołędzi i można zrobić to jedynie w pewnym stopniu. W takim wypadku stulejka nie jest jeszcze wskazaniem do zabiegu operacyjnego, ale z pewnością informacją, że należy uważniej zająć się tym miejscem. Warto wybrać się do urologa, który przepisze odpowiednią maść i zaleci, jak ją stosować. Zazwyczaj to pomaga zwalczyć stulejkę częściową.
Stulejka u niemowlaka
U małych chłopców bardzo istotną profilaktyką stulejki jest właściwa higiena okolic intymnych. Wystarczy w czasie kąpieli delikatnie zsuwać i nasuwać napletek, by rozluźnić fałd, który w tym miejscu. Jest to też istotne, by zmyć wszystkie zanieczyszczenia, które mogą zbierać się w środku.
Nie należy tego robić zbyt mocno, aby nie naruszyć delikatnej skóry. Kilka delikatnych ruchów wystarczy, by zapobiec pojawieniu się stulejki. W razie wątpliwości, wystąpienia zaczerwienienia lub bólu w tym miejscu, warto pokazać to miejsce pediatrze albo wybrać się z dzieckiem do urologa.
Jak przebiega leczenie stulejki u dorosłych?
Leczenie stulejki jest uzależnione od jej zaawansowania. Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy stulejki, udaj się do urologa. Lekarz przeprowadzi twój wywiad, czyli zapyta o historię choroby. Wykona również badanie fizykalne, sprawdzając elastyczność napletka. Zrobi to jednak delikatnie, by nie powodować bólu i na podstawie tego badania zaleci konkretne leczenie.
U dorosłych standardem jest wykonywanie operacji chirurgicznych. Po zabiegu opatrunek i prącie ustawia się w pozycji do góry (np. przy użyciu przyklejonego do brzucha plastra). Dzięki temu prącie szybciej się goi, a obrzęk schodzi szybciej.
Rekonwalescencja obejmuje również przyjmowanie antybiotyków i maści łagodzących ból i wymaga wyjątkowo delikatnego obchodzenia się z penisem, ponieważ to narząd silnie unerwiony. Później potrzebna jest także rehabilitacja, polegająca na poszerzaniu ujścia napletka. Mężczyzna może też zdecydować się na operację laserową stulejki.
Jak przebiega leczenie stulejki u dzieci?
U małych dzieci leczenie może opierać się na zapisaniu specjalistycznych maści, które zwiększą elastyczność skóry. Stosuje się je przez określony przez specjalistę czas, zazwyczaj należy jej używać dwa razy dziennie przez około 4-6 tygodni. Rzadziej, w bardziej wymagających przypadkach, przeprowadza się operację stulejki w znieczuleniu ogólnym. Ważna jest również właściwa higiena.
Maść na stulejkę
Maść na stulejkę to specjalistyczny preparat, który umożliwia pozbycie się stulejki. Dzieciom zazwyczaj podawany jest preparat zawierający inhibitory kalcyneuryny, dzięki którym dochodzi do odklejenia się napletka.
Stulejka a parafimoza
Warto wiedzieć, że istnieje również schorzenie o nazwie parafimoza, będące... odwrotnością stulejki. Dochodzi do niego zazwyczaj na skutek nieodprowadzania napletka od dłuższego czasu stanów zapalnych, cewnikowania lub innych interwencji urologicznych. Parafimoza oznacza stan, w którym wcześniej odprowadzony napletek nie chce z powrotem sprowadzić się na żołądź.
Parafimoza, w przeciwieństwie do stulejki, wymaga natychmiastowej pomocy lekarza, który spróbuje odprowadzić napletek samodzielnie, znieczulając pacjenta miejscowo, bez konieczności wykonania interwencji chirurgicznej. Wszystko po to, by przywrócić ukrwienie i zminimalizować obrzęk penisa. W niektórych przypadkach konieczne będzie jednak przeprowadzenie zabiegu.