5 najczęstszych przyczyn bólu szczęki. Co może go powodować?
Przyczyny bólu szczęki są często łatwe do zidentyfikowania. Najczęściej ich źródło leży w bólach zębów oraz schorzeniach skroniowo-żuchwowych. Trudniej jest samodzielnie zidentyfikować przyczynę, gdy leży ona w istnieniu narośli, infekcji zatok czy artretyzmie. Łagodny ból szczęki można opanować za pomocą ogólnodostępnych leków. Jednak kiedy ból niemalże uniemożliwia zamknięcie szczęki, konieczna jest wizyta u lekarza. Możesz potrzebować prześwietlenia rentgenowskiego, rezonansu magnetycznego, lub innych testów w celu ostatecznej diagnozy.
Najczęstsze przyczyny bólu szczęki
1. Chore zęby
Wiele typowych problemów stomatologicznych, takich jak próchnica może powodować ból zębów, dziąseł lub szczęki. Jeśli odczuwasz pulsujący ból zębów lub dziąseł, który zwiększa się po kontakcie z zimną lub gorącą potrawą, udaj się do dentysty. Być może potrzebujesz czyszczenia, leczenia kanałowego lub żelu na receptę, który załagodzi ból dziąseł. Regularne szczotkowanie, zębów i wizyty u dentysty mogą zapobiegać powstawaniu bólu.
2. Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych
Te zaburzenia mogą dotykać 5 do 12% ludzi na całym świecie, przy czym kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na ich wystąpienie. W przeciwieństwie do wielu innych przewlekłych stanów bólowych, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych są częstsze u młodszych osób. Jeśli coś jest nie tak ze stawami lub mięśniami, które poruszają szczęką, ból odczuwalny jest tuż przed uchem. Pojawia się najczęściej podczas żucia, mówienia lub poruszania szczęką.
3. Infekcje zatok
Nieoczekiwanym objawem infekcji zatok może być ból szczęki. Kiedy twoje zatoki puchną, mogą powodować ucisk kości policzkowej, górnej szczęki lub górnych zębach trzonowych. Ból nasila się przy poruszani głową. W tym przypadku warto pić duże ilości płynów, brać leki przeciwbólowe i udać się na konsultację do laryngologa, który może właściwie ocenić stan zatok.
4. Przewlekły stres
Zdarza się, że osoby reagują na stres zaciskaniem zębów. Zgrzytanie i zaciskanie zębów (inaczej bruksizm) w nocy i w ciągu dnia może powodować ból mięśni szczęki. W takim przypadku sprawdzi się specjalny ochraniacz na usta w nocy i ćwiczenia technik relaksacyjnych w ciągu dnia lub przed snem. Jeśli odczuwasz dodatkowe objawy, warto udać się specjalisty w celu leczenia potencjalnych przyczyn, takich jak zaburzenia lękowe lub bezdech senny.
5. Nerwoból nerwu trójdzielnego
Jedna z najgorszych form bólu szczęki jest nerwoból nerwu trójdzielnego. Stan ten może wywołać ekstremalne ataki bólu po jednej stronie szczęki lub dolnej części twarzy. Ból może trwać od kilka sekund do dwóch minut. Nawet zwykłe ruchy – takie jak nakładanie makijażu, golenie lub mycie zębów – mogą wywoływać silne bóle szczęki głowy, które z czasem mogą się nasilać. Kobiety i osoby w wieku powyżej 50 lat są bardziej narażone na występowanie nerwobólu nerwu trójdzielnego.