Co na wymioty u dziecka? Domowe sposoby na wymioty
Wymioty u dziecka mogą być spowodowane infekcją wirusową, bakteryjną, zatruciem pokarmowym, refluksem żołądkowo-przełykowym, a nawet alergią. Niezależnie od tego, co jest ich przyczyną, zawsze budzą niepokój rodziców i strach, że dziecko się odwodni lub zakrztusi w czasie snu. Jak sobie radzić z wymiotami?
Co to są wymioty i co oznaczają?
Wymioty u dziecka mogą występować z powodu zatrucia pokarmowego lub infekcji. U małych dzieci częstą przyczyną wymiotów są nietolerancje pokarmowe. Dolegliwości żołądka mogą być wywołane zakażeniem wirusowym, co często zdarza się u dzieci, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola.
Wymioty u dziecka mogą szybko doprowadzić do odwodnienia, dlatego kluczowe jest odpowiednie nawodnienie maluszka. Może to być trudne, ponieważ przestraszone wymiotami dziecko najczęściej wcale nie chce pić. Podawanie płynów za każdym razem, gdy ustąpi fala wymiotów, jest konieczne, by nie dopuścić do odwodnienia małego organizmu.
Przyczyny wymiotów u dzieci
Najczęściej u dzieci do 4. roku życia wymioty są spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym (cierpi na niego co drugie niemowlę) albo rotawirusem. Przy tzw. grypie żołądkowej albo jelitówce dziecko ma również gorączkę, bóle mięśniowe, biegunkę. Objawy grypopodobne zwykle mijają po kilku dniach, ale bardzo wyczerpują organizm. Trzeba go później mocno nawadniać i powoli odżywiać, stosując lekkostrawną dietę.
Za nudności i zwracanie treści żołądkowej odpowiadają również:
- infekcje – do wymiotów może doprowadzić zatkany nos, kaszel występujący przy zapaleniu oskrzeli czy płuc. Wymioty mogą pojawić się również przy zapaleniu ucha
- zatrucia pokarmowe – dziecku może zaszkodzić jakiś składnik, być może niedokładnie coś pogryzło albo... zjadło za dużo słodyczy
- zapalenie wyrostka robaczkowego
- zapalenie otrzewnej
-
choroba lokomocyjna
- przekarmienie
Nudności mogą oznaczać także nietolerancję pokarmową, a nawet niewydolność nerek.
Chlustające wymioty u dziecka
U niemowląt często występują tzw. „chlustające wymioty”. Jest to efekt refluksu, na skutek którego cofa się treść żołądkowa z żołądka do przełyku. Problem ten występuje u niemal połowy niemowląt i z reguły mija samoistnie po 6. miesiącu życia.
Jeśli dziecko ulewa pokarm, krztusi się, wybudza z drzemek, kaszle, warto udać się z nim do lekarza. Pediatra oceni, czy problem spowodowany jest fizjologią czy też ma podłoże anatomiczne (np. jakiejś wady).
Może zapisać leki, które zapobiegną kwaśnemu odczynowi PH w żołądku, zalecić mleko modyfikowane AR, które zapobiegnie cofaniu się pokarmu albo podpowie, jakie techniki karmienia piersią stosować, by dziecko nie ulewało.
Wymioty a odwodnienie u dziecka
Wymioty bardzo szybko mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Z tego powodu trzeba dziecku podawać małymi porcjami wodę, by nie doprowadzić go do stanu, w którym będzie potrzebowało kroplówki.
Nie jest to łatwe, ponieważ zniechęcone i przestraszone wymiotami dziecko może odmawiać picia. Warto wtedy rozcieńczyć mu lekko wodę z sokiem albo dodać do niej imbiru, który pomoże dodatkowo zwalczyć nudności. Nie zaleca się podawania napojów gazowanych, które dodatkowo obciążają żołądek.
Jeśli dziecko często wymiotuje, konieczne jest podanie mu elektrolitów. Saszetki dostępne w aptekach mają różne smaki, maluchy powinny więc chętnie je wypić.
Na co zwrócić uwagę?
Jeśli dziecko jest apatyczne, cały czas śpi albo marudzi, ma suche wargi i język, trzeba sprawdzić, czy nie jest odwodnione. Taki maluch może też rzadko sikać, a jeśli już to zrobi, to jego mocz ma ciemny kolor.
Aby zobaczyć, czy dziecko nie potrzebuje elektrolitów, przeprowadzamy prosty test. Chwytamy w dwa palce skórę na ręku dziecka i sprawdzamy, jak szybko wróci do swojej postaci. Jeśli trwa to za długo, oznacza to, że skóra utraciła elastyczność, dziecko jest odwodnione i trzeba udać się z nim na izbę przyjęć do szpitala, by otrzymało kroplówkę.
Domowe sposoby na wymioty
Istnieją skuteczne sposoby na wymioty, które przyniosą ulgę dziecku w tym trudnym momencie. Należą do nich:
- podawanie wody z imbirem, który zwalcza nudności
- podawanie płynów nawadniających albo elektrolitów
- podawanie probiotyku
- niezmuszanie dziecka do jedzenia
Gdy wymioty ustaną, można podać dziecku lekkostrawny kleik ryżowy, który nie podrażni żołądka albo tzw. „marchwiankę” – gotowaną marchewkę z ryżem. Jeśli wymiotom towarzyszy biegunka, warto podać węgiel aktywny.
Bóle brzucha i bóle głowy, które często pojawiają się przy wymiotach, najczęściej są związane z odwodnieniem. Bardzo ważne jest, by stosować doustne płyny nawadniające, nawadniać dziecko i gasić wzmożone pragnienie. Ryzyko wystąpienia odwodnienia jest duże, dlatego uzupełnianie płynów jest najważniejszym elementem leczenia wymiotów.
Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?
W sytuacjach skrajnych, gdy dziecko mocno wymiotuje, trzeba wybrać się z nim do lekarza albo na izbę przyjęć. Dotyczy to dzieci, które:
- odmawiają przyjmowania płynów
- są odwodnione
- wymiotują krwią
- oprócz wymiotów mają krwistą biegunkę
- cierpią na silny ból brzucha
Lekarz wykona konieczne badania i sprawdzi, jakie podłoże mają wymioty. Jeśli okaże się, że dziecko cierpi na zapalenie wyrostka robaczkowego, dostanie antybiotyki lub zostanie poddane operacji.
Lek na wymioty dla dzieci – preparaty przeciwwymiotne
Gdy dziecko wymiotuje, konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Najczęstszą przyczyną wymiotów u dzieci jest zatrucie pokarmowe. W takiej sytuacji najlepiej maluszka przegłodzić, podając mu jedynie płyny i ewentualnie lekkie produkty np. suchą bułkę czy herbatniki. Gdy dziecko poczuje się lepiej, a wymioty ustąpią, można podać lekką zupę (krupnik, rosołek), które złagodzą podrażniony żołądek i bóle brzucha. Jeśli dziecko nie chce jeść, nie należy go do tego zmuszać.
W przypadku wymiotów spowodowanych rotawirusem, infekcją, która może mieć u dzieci bardzo gwałtowny przebieg, podstawą leczenia wymiotów może być podanie leku, który hamuje odruch wymiotny. Taki preparat należy jednak uzyskać od lekarza, który powinien zbadać dziecko i sprawdzić, czy można go bezpiecznie podać.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.