Korzyści zdrowotne płynące z przytulania. Jak dotyk leczy organizm?
Kiedy pandemia zabrała nam możliwość przytulania bliskich, wielu z nas uświadomiło sobie, jak ważna jest to czynność. Pozytywny wpływ przytulania na nasz organizm opisały badaczki z Liverpool John Moores University: Francis McGlone, profesor neurologii oraz Susannah Walker, wykładowca nauk przyrodniczych i psychologi.
Dotyk – kluczowy zmysł przytulania
Powód, dla którego przytulanie jest tak przyjemne, ma związek z naszym zmysłem dotyku. Pozwala nam nie tylko fizycznie poznawać otaczający nas świat, ale także tworzyć i podtrzymywać więzi społeczne. Dotyk to instynkt, który jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.
Korzyści zdrowotne przytulania
Kiedy ktoś nas przytula, skóra wysyła sygnały przez rdzeń kręgowy do sieci przetwarzania emocji w mózgu. To wyzwala niektóre neurochemikalia, takie jak oksytocyna – hormon, który spowalnia tętno oraz zmniejsza poziom stresu i lęku.
Naukowcy wykazali, że przytulanie może nam pomóc w walce z infekcjami, wpływając na odpowiedź immunologiczną organizmu. Podczas gdy wysoki poziom stresu może tłumić zdolność do zwalczania infekcji, akty bliskości – takie jak przytulanie – korzystnie wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie. Badania sugerują nawet, że przytulanie w łóżku może uchronić nas przed przeziębieniem.
Dotyk obniża poziom kortyzolu
Przytulanie partnera poprawia nasz sen, ponieważ obniża poziom hormonu kortyzolu. Kortyzol jest kluczowym regulatorem naszego cyklu snu i czuwania, ale zwiększa się również, gdy jesteśmy zestresowani. Oprócz kojących i przyjemnych odczuć zapewnianych przez przytulenie, kontakt społeczny ma również długoterminowe korzyści dla naszego zdrowia. Czyni nas mniej reaktywnymi na stres i budując odporność. Niemowlęta, które są przytulane, stają się mniej reaktywne na stresory i wykazują niższy poziom niepokoju.
Pozytywny wpływ na samopoczucie
Przytulanie uwalnia endorfiny, dlatego tego typu dotyk odbieramy jako satysfakcjonujący i przyjemny. Wspiera on nasze samopoczucie fizyczne i emocjonalne. Nawet głaskanie zwierzaka może przynieść korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia – ponieważ poziom oksytocyny wzrasta zarówno u zwierzaka, jak i właściciela.