Co się kryje w wodzie z fontann, jakie choroby może powodować i czemu nie wolno jej pić?
Kiedy z nieba leje się żar, fontanny miejskie – w okolicach których można znaleźć odrobinę ochłody – stają się ważnym punktem na mapie nie tylko małych miasteczek, ale i większych aglomeracji.
Choć z pewnością można w ich okolicach znaleźć nieco wytchnienia podczas szczególnie uporczywych upałów, to warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie mogą być konsekwencje zbytniej niefrasobliwości związanej z korzystaniem z nich niezgodnie z przeznaczeniem.
Wody z fontann nie powinno się pić ani się w niej kąpać
Główna Inspekcja Sanitarna z okazji ostatniej fali upałów po raz kolejny przypomniała o tym, że chlorowana woda z fontann miejskich nie nadaje się do picia.
Nie powinniśmy także się w niej kąpać – dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, których nie w pełni rozwinięty układ odporności może nie radzić sobie z drobnoustrojami chorobotwórczymi obecnymi w jej składzie (nie tylko podczas pandemii COVID-19).
Jakie drobnoustroje chorobotwórcze są obecne w wodzie z fontann?
Warto pamiętać o tym, że choć woda w fontannach jest chlorowana, to działa na zasadzie obiegu zamkniętego, korzystają z niej także ptaki i drobne zwierzęta (mogą być w niej obecne ich odchody).
Sanepid ostrzega, że w wodzie z fontann mogą znajdować się takie patogeny jak:
- gronkowce – powodujące zatrucia pokarmowe, zakażenia skóry, czyraki, ropnie, zapalenie spojówek, zapalenie wsierdzia
- bakterie Salmonella – powodujące biegunki, a także choroby stawów i poważne zakażenia wewnętrzne
- pałeczki Legionella – powodująca choroby układu oddechowego i zapalenie płuc
- Eschierichia Coli – czyli pałeczki okrężnicy wywołujące infekcje układu moczowego, zapalenie płuc czy zapalenie okrężnicy
- enterokoki (bakterie kałowe) – odpowiedzialne za infekcje układu moczowego, a nawet zapalenie mózgu, kości i szpiku
Jakie dolegliwości może powodować woda z fontann?
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że woda, która znajduje się w miejskich fontannach, może wywoływać między innymi:
-
zapalenie spojówek
- schorzenia dróg oddechowych (w tym ostre zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli)
- wysypki skórne wywołane przez reakcje alergiczne
- infekcje dróg moczowych i pęcherza
-
choroby skóry
- grzybice stóp
Warto zachować szczególną ostrożność także podczas korzystania z urządzeń wytwarzających aerozol wodny, ponieważ pomimo dbania o odpowiednią jakość mikrobiologiczną wody, mogą się w niej namnażać m.in. bakterie z rodzaju Legionella. Uważać powinny zwłaszcza osoby posiadające otwarte rany, przez które łatwo mogą wnikać różne drobnoustroje chorobotwórcze.
Miejskie fontanny a koronawirus – dlaczego warto dbać o dystans społeczny?
GIS wyjaśnia też, że ryzyko zakażenia się koronawirusem w okolicach miejskich fontann może być związane głównie z brakiem przestrzegania zasad dystansu społecznego i zbytnim nagromadzeniem ludzi w jednym miejscu.
Z kolei ewentualne skażenie wody i aerozolu wodnego wytwarzanego przez różne typy fontann jest nikłe, o ile woda w nich podlega dezynfekcji związkami chloru, które nawet w niewielkim stężeniu są w stanie unieszkodliwić SARS-CoV-2.