Chińscy naukowcy opracowali spray, który leczy serce po zawale
Naukowcy z Uniwersytetu Suzhou w prowincji Jiangsu w pobliżu Szanghaju opracowali innowacyjny preparat w formie aerozolu dostarczanego bezpośrednio do wnętrza klatki piersiowej. Wynalazek zyskał uznanie American Chemical Society (ACS) i został opisany na łamach„ACS Nano”. Choć dotąd przetestowano go tylko na szczurach laboratoryjnych oraz na świniach, to wyniki są na tyle pomyślne, że wkrótce będzie można go poddać dalszym badaniom na ludziach.
Jak działa spray, który leczy serce po zawale?
Zespół kardiologów pod kierunkiem doktora Yafeng Zhou ze Szpitala Suzhou Dushu Lake w Chinach wykorzystał egzosomy, czyli tzw. sferyczne nanopęcherzyki błonowe uwalniane niemal przez wszystkie typy komórek oraz trombinę powodującą krzepnięcie krwi, a także specjalne białko uczestniczące w tym procesie do stworzenia środka rozpylanego bezpośrednio na serce.
Po przylegnięciu do tego organu aerozol zaczyna tworzyć gęsty, galaretowaty i bardzo „inteligentny” żel, który jest w stanie naprawiać uszkodzenia wywołane zawałem mięśnia sercowego. Testy laboratoryjne na zwierzętach wykazały, że jego skuteczność jest większa niż operacja na otwartym sercu zalecana w takich przypadkach, a na dodatek wywołuje mniej skutków ubocznych.
Serce ssaków, które wcześniej doznały zawału i podano im nowy spray, goiło się znacznie szybciej. Zwierzęta miały też podwyższony poziom białek pełniących ważną rolę w procesie naprawczym uszkodzonego serca.
Chińczycy stworzyli preparat, który „łata” uszkodzone serce
Naukowcy mają nadzieję, że nowy spray (o roboczej nazwie EXOS) będzie mógł wkrótce stanowić obiecującą metodę leczenia pacjentów po zawale stanowiącym jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie.
Badacze ostrzegają, że nadal obserwuje się bardzo wysoką śmiertelność w ciągu 5 lat od zawału mięśnia sercowego. Minimalnie inwazyjny spray oparty na egzosomach mógłby mieć istotny wpływ na zmianę tych statystyk.