-
Żylaki – sprawdź, skąd się biorą. Kiedy warto zgłosić się do lekarza
Uczucie ciężkich nóg, obrzęki, widoczne pod skórą sine, poskręcane żyły – to objawy żylaków, jednej z najczęstszych chorób układu krążenia. Choć żylaki często traktujemy jako defekt kosmetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do...
Profilaktyka i leczenieStrefa Pacjenta -
Zawał serca u kobiet – inne objawy niż u mężczyzn. Na co zwrócić uwagę?
Zawał serca wciąż bywa kojarzony głównie z silnym bólem w klatce piersiowej u starszego mężczyzny. Tymczasem kobiety również chorują – i umierają – z powodu chorób serca, często dlatego, że ich objawy są nietypowe i trudniejsze do...
Profilaktyka i leczenieStrefa Pacjenta -
Krajowa Sieć Kardiologiczna. Nowy model opieki nad pacjentami z chorobami serca
Sejm przyjął uwagi Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Pacjenci z chorobami układu krążenia mają zyskać szybszy dostęp do diagnozy, lepiej zorganizowane leczenie i opiekę opartą na jednolitych standardach w całym kraju.
Strefa PacjentaProfilaktyka i leczenie -
Kołatanie serca i migotanie przedsionków – czym się różnią? Sprawdź, kiedy trzeba iść do lekarza
Nagłe, nieregularne bicie serca, uczucie duszności, zawroty głowy – wiele osób doświadcza takich objawów i nie wie, czy to chwilowy stres, czy coś poważniejszego. Kołatanie serca może być objawem niegroźnym, ale może też sygnalizować...
Profilaktyka i leczenie -
Nadciśnienie – 5 popularnych mitów. Mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu
Czy kawa naprawdę podnosi ciśnienie? Czy nadciśnienie dotyczy tylko osób starszych i z nadwagą? Wokół nadciśnienia tętniczego krąży wiele mitów, które mogą utrudniać jego rozpoznanie i leczenie. Sprawdź, które powszechne przekonania nie...
Profilaktyka i leczenieStrefa Pacjenta -
Kardiolożka poleca ten owoc na serce. Sama zajada się nim regularnie
Zaskakująco prosty sposób na wzmocnienie serca – bez suplementów i skomplikowanych diet. Ten popularny owoc, dostępny w większości sklepów, może realnie obniżyć ciśnienie i poziom „złego” cholesterolu. Sprawdź, dlaczego kardiolożka go...
ProduktyOdżywianieProfilaktyka i leczenie -
Co trzeci dorosły Polak zmaga się z tą chorobą. Sprawdź, jak uniknąć powikłań
Zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, miażdżyca tętnic obwodowych, ślepota – to skutki nieleczonego nadciśnienia tętniczego. Ważne jest nie tylko wdrożenie leczenia. Warto zastosować jeszcze kilka prostych zasad.
Profilaktyka i leczenie -
To badanie można wykonać już u dziecka. Warto, by uniknąć poważnego zagrożenia
Lipoproteina (a) to niedawno odkryty czynnik ryzyka zawału, udaru, miażdżycy. Ma go co piąty Polak. Eksperci uważają, że badanie lipoproteiny(a) powinien mieć wykonane każdy co najmniej raz w życiu. Wskazane jest nawet u dzieci.
Profilaktyka i leczenieStrefa PacjentaAnna Kopras-Fijołek
-
„Cicha”, groźna choroba. W Polsce cierpi na nią 11 milionów osób
Prowadzi do zawału, udaru, niewydolności serca i nerek, miażdżycy tętnic obwodowych. Jest przyczyną zaburzeń widzenia, a nawet ślepoty. Powikłań nieleczonego nadciśnienia tętniczego jest wiele.
Strefa PacjentaProfilaktyka i leczenie -
Pacjenci z chorobami układu krążenia na to czekają. Krajowa Sieć Kardiologiczna przyjęta
Sejm przyjął dziś ustawę w sprawie Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK). Wprowadzenie jej ma poprawić jakość leczenia chorób układu krążenia w całym kraju.
Profilaktyka i leczenieStrefa Pacjenta -
Polska kardiologia jest na europejskim poziomie. Prof. Legutko: Są też rzeczy, które wymagają poprawy
Wiele trzeba zmienić, jeśli chodzi o profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia. Wierzę, że przyniesie to w najbliższych latach efekt w postaci wydłużenia życia i poprawy jego jakości – mówi prof. Jacek Legutko,...
Opinie i wywiadyStrefa PacjentaKatarzyna Pinkosz
-
Udar mózgu. Sprawdź, jakich objawów nie wolno lekceważyć
Udar mózgu to stan nagły, który wymaga błyskawicznej reakcji. Takie objawy jak paraliż, zaburzenia mowy, wzroku czy silny ból głowy nigdy nie powinny być ignorowane. Szybkie wezwanie pomocy może uratować życie i ograniczyć skutki choroby.
Profilaktyka i leczenieStrefa Pacjenta -
Udar, zapaść kardiologiczna: przyczynami śmierci papieża Franciszka
Od lat zmagał się z wieloma przewlekłymi dolegliwościami. W ostatnim czasie poważnie chorował. Jeszcze w niedzielę życzył wszystkim „dobrych Świąt Wielkanocnych”.
Choroby płuc i układu oddechowegoStrefa Pacjenta -
Te choroby występują często jednocześnie. Pacjenci potrzebują zintegrowanej opieki
Nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego to obecnie dwie najczęstsze przyczyny zgonów na świecie. Coraz częściej nie występują oddzielnie. Współistnieją, komplikując proces diagnostyki i leczenia, a tym samym wpływając na...
Choroby nowotworoweStrefa Pacjenta -
Prof. Robert Gil i prof. Adam Witkowski: Podnosimy standardy leczenia pacjentów
W Warszawie odbyły się XXIX Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej (WCCI) – jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie kardiologii interwencyjnej. Czołowi eksperci z Polski i zagranicy dzielili się swymi doświadczeniami.
Innowacje i farmacja -
Światowej klasy eksperci na warsztatach. Pokażą najnowocześniejsze techniki i procedury
Po raz 29. czołowi eksperci z Polski i świata spotkają się w Warszawie, aby dzielić się wiedzą, doświadczeniem i najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie kardiologii interwencyjnej.
Innowacje i farmacjaProfilaktyka i leczenie -
Prof. Robert Gil: Ratując pacjentów z zawałem serca, musimy myśleć dalej
Na stworzenie Narodowego Programu Leczenia Wstrząsu Kardiogennego czekają kardiolodzy. To pilne – pozwoli uratować wielu pacjentów.
Profilaktyka i leczenie -
Pierwsze takie zabiegi w Polsce. Sukces kardiologów z WUM
Kardiolodzy z WUM przeprowadzili przezcewnikowe implantacje protez zastawkowych u chorych z ciężką niedomykalnością zastawki trójdzielnej. To częsta wada serca.
ChorobyStrefa Pacjenta -
Kardiologia w Polsce jest na wysokim poziomie. Teraz trzeba monitorować tę jakość
Już wkrótce ma zostać wprowadzona Krajowa Sieć Kardiologiczna. Czekają na nią lekarze i pacjenci.
Strefa PacjentaAnna Kopras-Fijołek
-
Prof. Maciej Banach: To sukces polskiej nauki
W światowej prasie ukazały się ważne doniesienia dotyczące leków obniżających cholesterol. Autorem badań jest prof. dr hab. Maciej Banach.
Profilaktyka i leczenieDoniesienia naukowe -
Agnieszka Wołczenko: Bagatelizują pierwsze objawy chorób serca
Ograniczony dostęp do nowoczesnych badań, kolejki do specjalistów to nie jedyne problemy „sercowców”. Pacjenci muszą bardziej dbać o swoje zdrowie.
Choroby