Sztuczna trzustka z druku 3D. Implant produkujący insulinę pomoże chorym na cukrzycę
Choć postęp badań nad cukrzycą we współczesnej medycynie jest znaczący, a nawet inteligentne plastry dostarczające pacjentom insulinę nie są już żadną nowością, to sztuczna trzustka zdolna do wytwarzania insuliny jest nieco większym wyzwaniem.
Pionierami w tej dziedzinie z pewnością są Polacy, którym już kilka lat temu jako pierwszym na świecie udało się wydrukować za pomocą technologii 3D bioniczny odpowiednik tego organu.
Sztuczna trzustka to nie nowość – pierwsze urządzenia opracowali Polacy
Skutecznie drepczą im po piętach jednak Amerykanie. Naukowcy z Rice University w Teksasie właśnie ogłosili, że opracowana przez nich sztuczna trzustka z druku 3D nie tylko jest w stanie regulować poziom glukozy przez co najmniej pół roku (co potwierdzono w badaniach na myszach laboratoryjnych), ale na dodatek wyposażono ją w innowacyjny hydrożel zapobiegający odrzuceniu urządzenia przez organizm.
Druk 3D zmienia medycynę i może pomóc chorym na cukrzycę
Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, która doprowadza do tego, że układ odporności atakuje odpowiadające za produkcję insuliny komórki beta trzustki, przez co organizm diabetyków nie może prawidłowo funkcjonować. Bioinżynierom z Teksasu za pomocą druku 3D udało się stworzyć urządzenie imitujące działanie naturalnej trzustki, a także specjalny materiał hydrożelowy stanowiący osłonę dla sprzętu. Dzięki temu praca sprzętu nie zostaje zakłócona, a organizm nie odrzuca sztucznego organu.
W ramach trzyletniego projektu naukowego badacze z Teksasu skupią się teraz na tym, by sztuczna trzustka w odpowiednim czasie reagowała na różny poziom cukru we krwi i w razie potrzeby uwalniała insulinę w idealnym momencie – w taki sposób, by było to najkorzystniejsze dla chorego.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.