Wyobraź sobie życie bez okularów
Okulary ograniczają wykonywanie wielu aktywności i często są widocznym dowodem na to, że przybywa nam lat. Co zrobić, by nie nosić okularów, a mimo to dobrze widzieć? Na szczęcie korekcja wad wzroku to obecnie nie tylko okulary i soczewki kontaktowe. Dostępne są również metody chirurgiczne, a wśród nich wymiana naturalnej soczewki oka na trójogniskową sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.
– Zaczęłam nosić okulary jako dziesięciolatka. Gdy miałam około 20 lat wada się cofnęła i mogłam cieszyć się sokolim wzrokiem mniej więcej do 40-tki, kiedy okazało się, że ponownie czas wybrać oprawki. Wybrałam oczywiście najpiękniejsze)! Szybko jednak zaczęło doskwierać mi to, że nie widzę wystarczająco ostro. Zwłaszcza, kiedy trzeba było wykonać makijaż, dokonywałam niemalże cyrkowych sztuczek z przytrzymywaniem sobie oprawek, czy gdy będąc na scenie nie dostrzegałam znaków jakie dają mi muzycy. Zaczęłam szukać rozwiązania. Okazało się, że ze względu na zbyt suche oko nie mogę nosić soczewek kontaktowych oraz nie kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Moja okulistka poleciła mi refrakcyjnej wymiany soczewek (RLE). Procedura była szybka, bezbolesna i skuteczna. Kilka godzin po zabiegu widziałam już wyraźnie. Jakość mojego życia zdecydowanie się poprawiła. To było wspaniałe uczucie po raz pierwszy otworzyć oczy rano i widzieć godzinę na zegarku. Świat stał się dla mnie znowu przyjaznym miejscem – mówi piosenkarka Renata Przemyk, ambasadorka kampanii edukacyjnej na temat trójogniskowej soczewki wewnątrzgałkowej PanOptix®
Trójogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe
To najbardziej zaawansowane technologicznie soczewki, którymi zastępuje się naturalne soczewki oka. Ich konstrukcja sprawia, że zapewniają ostre widzenie do dali, bliży oraz na odległości pośrednie. Takie soczewki zapewniają widzenie najbardziej zbliżone do tego, które daje zdrowe oko. Dzięki temu można uniknąć konieczności noszenia okularów zarówno podczas czytania, nawet w warunkach słabego oświetlenia, podczas korzystania ze smartfonu, jak również pracy z komputerem, czy jazdy samochodem.
Wykonując codzienne czynności, takie jak praca z komputerem, patrzymy najczęściej na odległość 60 cm. Dlatego, decydując się na soczewki trójogniskowe warto wybrać takie, które mają ustawiony punkt skupiania światła dla odległości pośrednich właśnie w tym zakresie, który jest najbardziej naturalny dla zdecydowanej większości osób. Taką soczewką jest PanOptix® firmy Alcon.
Dobrą wiadomością dla osób z astygmatyzmem jest to, że soczewki trójogniskowe, w tym soczewka PanOptix® mają też wersję toryczną. Mogą więc zniwelować także tę wadę wzroku, jeśli wynika ona z nieregularnej budowy rogówki oka.
Trójogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa może sprawić, ze bez okularów będziesz:
- Czytać gazety, książki, informacje na opakowaniach
- Korzystać ze smartfonu i tabletu
- Patrzeć na monitor komputera
- Gotować i przyrządzać posiłki
- Wykonywać makijaż i codzienne czynności higieniczne
- Prowadzić samochód
- Uprawiać aktywności fizyczne
Decyzję o możliwości zastosowania soczewek trójogniskowych zawsze podejmuje specjalista na podstawie badań i wnikliwego wywiadu dotyczącego stylu życia oraz potrzeb i oczekiwań związanych z widzeniem.
Pozbądź się wad wzroku w pakiecie z zaćmą
Naturalnym momentem, gdy dokonuje się zastąpienia naturalnej soczewki oka soczewką wewnątrzgałkową jest czas, gdy pojawia się zaćma. Zaćma to stan, gdy naturalna soczewka traci swoją przejrzystość przez co widziane obrazy stają się nieostre, a kolory wyblakłe. Często opisywana jest jako widzenie przez brudną, zamgloną szybę. Zabieg usunięcia zaćmy polega na wymianie zmętniałej naturalnej soczewki oka na sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Dzięki trójogniskowym soczewkom wewnątrzgałkowym, zabieg usunięcia zaćmy możemy potraktować jako okazję nie tylko do pozbycie się tej choroby, ale także do pożegnania się z wadami wzroku i okularami.
Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)
Refrakcyjna wymiana soczewki to jedna z metod trwałej, chirurgicznej korekcji wad wzroku. Polecana jest szczególnie osobom, które mają bardziej skomplikowane i nakładające się problemy z widzeniem. Często na zabieg RLE decydują się też osoby, które z różnych przyczyn nie mogą się poddać laserowej korekcji wzroku. Niewątpliwą zaletą wymiany soczewki jest trwałość efektu – w przeciwieństwie do laserowej korekcji wzroku, kiedy to z biegiem czasu słabsze widzenie, zwłaszcza spowodowane presbiopią, może powrócić. Niekłamaną zaletą zabiegu RLE jest także to, eliminuje on możliwość wystąpienia zaćmy w późniejszym wieku. Wszczepienie trójogniskowej soczewki podczas tego zabiegu, podobnie jak podczas zabiegu usunięcia zaćmy pozwala na uwolnienie się od okularów zarówno do bliży, dali jak i odległości pośrednich. Eksperci rekomendują wybór soczewek, które mają wskazanie do zabiegów RLE, bo tylko takie pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, takich jak halo i glare. Zaliczają się do nich np. soczewki z linii PanOptix®. Zabieg RLE, jak każda procedura medyczna nie jest rozwiązaniem wskazanym dla każdego i wiąże się z ryzykiem powikłań, dlatego powinien być poprzedzony rozmową i badaniami kwalifikacyjnymi, a o możliwości jego wykonania zawsze decyduje specjalista.
Gdzie szukać specjalisty
Soczewki trójogniskowe, w tym soczewki PanOptix® dostępne są w zasadzie wyłącznie w prywatnych klinikach okulistycznych – zarówno w przypadku zabiegu usunięcia zaćmy jak i RLE. Choć leczenie zaćmy jest refundowane, to pacjenci nie mogą dopłacać do zabiegu na NFZ, by dostać soczewki trójogniskowe – jedyna opcja jest płatny zabieg w prywatnej klinice, którego koszty zależą od wybranej w rozmowie ze specjalistą metody (np. z wykorzystaniem lasera femtosekundowego) i soczewki. Zabieg RLE nie jest refundowany. Lista klinik, które oferują pacjentom trójogniskową soczewkę PanOptix znajduje się na stronie www.panoptix.pl.