Zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie
Świąd, pieczenie, łzawienie oczu, obrzęk spojówek, nadwrażliwość na światło – to najczęstsze objawy zapalenia spojówek. Choroba może mieć różne podłoże, które ma wpływ na m.in. stopień nasilenia objawów oraz sposób leczenia. Na zapalenie spojówek chorują dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Choroba zawsze wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu; w niektórych przypadkach konieczne może być specjalistyczne leczenie okulistyczne.
Co to jest zapalenie spojówek?
Zapalenie spojówek to jedna z częściej diagnozowanych chorób oczu. Zwykle nie wiąże się z poważnym zagrożeniem dla naszego wzroku, jednak towarzyszące zapaleniu dolegliwości, potrafią znacząco utrudnić normalne funkcjonowanie.
Choroba powoduje uciążliwe objawy, dlatego bezwzględnie wymaga ograniczenia normalnej aktywności. Problemy ze wzrokiem, które są skutkiem toczącego się w obrębie spojówek stanu zapalnego, wymagają odpowiedniego postępowania w celu uniknięcia dodatkowego podrażnienia oczu i związanych z nim przewlekłych problemów.
Zapalenie spojówek może mieć różne podłoże. Dość często dotyka alergików wiosną oraz latem, gdy w powietrzu znajduje się dużo alergenów, a także osoby przechodzące infekcje sezonowe. Stan zapalny spojówek mogą wywołać różne drobnoustroje oraz czynniki negatywnie wpływające na zdrowie oczu. Zaliczamy do nich m.in. przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora, smartfona itp., a także pocieranie oczu brudnymi rękami.
Zapalenie spojówek – przyczyny
Zapalenie spojówek zwykle spowodowane jest zakażeniem wirusowym. Często jest jednym z objawów współtowarzyszących grypie i przeziębieniu oraz innym infekcjom o podłożu wirusowym np. zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Wirusowe zapalenie spojówek może także pojawić się jako jedno z powikłań kataru, alergii oraz mieć związek z nadmierną suchością oka, którą powoduje tzw. zespół suchego oka.
Zapalenie spojówek o podłożu wirusowym dość szybko przenosi się m.in. wśród dzieci w żłobkach i przedszkolach. Często nawracające zapalenie spojówek może świadczyć o obniżonej odporności organizmu.
Inną przyczyną zapalenia spojówek jest infekcja bakteryjna. I w tym przypadku mamy do czynienia z chorobą zakaźną, jednak bakteryjne zapalenie spojówek charakteryzuje się cięższym przebiegiem. Rozpoznanie podłoża zapalenia spojówek jest dość trudne. Diagnostyka polega na ocenie rodzaju i ilości wydzieliny z oka lub oczu. Znaczna ilość ropnej wydzieliny wskazuje na infekcję bakteryjną; mniej nasilone objawy oraz niewielka ilość ropnej wydzieliny świadczą o infekcji wirusowej.
Zapalenie spojówek może być także spowodowane przez grzyby oraz alergeny i zanieczyszczenia obecne w powietrzu, które podrażniają delikatne spojówki, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego. Często sami przyczyniamy się do rozwoju choroby, dotykając okolicy oczy brudnymi rękami oraz pocierając swędzące oko. Grzybicze zapalenie spojówek może być skutkiem m.in. stosowanej antybiotykoterapii i znacznego osłabienia organizmu po chorobie.
Warto wiedzieć, że zapaleniem spojówek możemy zarazić się, np. korzystając z testerów kosmetyków do makijażu oraz wspólnych ręczników.
Zapalenie spojówek – objawy
Objawy zapalenia spojówek są dość charakterystyczne. Zaliczamy do nich m.in.:
- zaczerwienienie oczu,
- swędzenie oczu,
- uczucie kłucia i pieczenia gałki ocznej,
- łzawienie oczu,
- światłowstręt,
- obrzęk spojówek.
Podczas infekcji pojawia się także gęsta wydzielina, która skleja powieki, powodując, że rano trudno jest otworzyć oczy. Chorobie mogą towarzyszyć objawy ogólne m.in. stan podgorączkowy i uczucie rozbicia.
Zapalenie spojówek – leczenie
Sposób leczenia zapalenia spojówek uzależniony jest od podłoża infekcji. W przypadku wirusowego zapalenia spojówek stosuje się przede wszystkim leki łagodzące nieprzyjemne dolegliwości m.in. nawilżające krople do oczu oraz krople z wyciągami roślinnymi np. z ziela świetlika i rumianku. Pomocne okazują się także chłodne okłady ziołowe. Bakteryjne oraz grzybicze zapalenie spojówek wymagają zastosowania specjalistycznych leków. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek konieczne jest zastosowanie antybiotyku w kroplach lub maści.
Leczenie musi uwzględniać przestrzeganie zasad higieny, które uwzględniają m.in. mysie rąk przed aplikacją kropli i maści do oczu, unikanie dotykania i pocierania oczu oraz ochronę oczu przed zanieczyszczeniami m.in. dymem, pyłem i alergenami.