Ból karku i szyi – przyczyny. Proste ćwiczenia na ból
Ból szyi i sztywność karku to dość często dokuczające nam dolegliwości, które zwykle wskazują na problemy z kręgosłupem szyjnym. Mogą być one spowodowane siedzącym trybem życia, spaniem na niewłaściwym materacu lub poduszce, nadmiernym obciążeniem kręgosłupa. Warto wiedzieć, że ból w okolicy karku to także częsty objaw przewlekłego stresu.
Ból szyi i karku – co warto wiedzieć na ten temat?
Kark to część szyi, która stanowi łącznik pomiędzy głową i resztą tułowia. Wraz z kręgosłupem szyjnym jest narażony na duże obciążenia, które związane są zarówno z codziennie wykonywanymi czynnościami, jak i przyjmowaniem niewłaściwej postawy np. podczas snu. Ból karku i szyi może dokuczać nawet małym dzieciom, które przez długi czas przebywają w pozycji siedzącej. To samo tyczy się prowadzących siedzący tryb życia oraz wykonujących pracę siedzącą lub stojącą dorosłych.
Obecnie najczęstszą z przyczyn bólu karku jest ciągłe pochylanie głowy nad ekranem smartfona lub tabletu oraz praca przy komputerze, która wykonywana jest w niewłaściwych warunkach. Przebywanie w wymuszonej pozycji prowadzi do pojawienia się dolegliwości bólowych, które są związane z przeciążeniem mięśni oraz kręgosłupa, a także postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi.
Równie powszechną przyczyną bólu karku jest przewlekły stres, który powoduje mimowolne napinanie mięśni. W tym przypadku oprócz bólu karku możemy także odczuwać napięciowy ból głowy i ból ramion. U większości osób cierpiących z powodu bólu karku czynnikiem wyzwalającym jest tryb życia, jednak dolegliwość ta może wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Wówczas mamy do czynienia także z objawami współtowarzyszącymi, których pojawienie się jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Ból karku – przyczyny
Jak już zostało wspomniane, ból karku najczęściej związany jest z trybem życia. Dolegliwości bólowe mogą być związane z:
- zwyrodnieniem kręgów w odcinku szyjnym kręgosłupa,
- przeciążeniem kręgosłupa i mięśni,
- urazem,
- przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia, stania, leżenia,
- brakiem odpowiedniej ilości ruchu,
- napięciem nerwowym,
- wadami kręgosłupa.
Na co może wskazywać ból karku?
Ból karku może być także jednym z objawów przeziębienia i grypy oraz przewiania. Jeżeli pojawia się po wstaniu z łóżka, siedzeniu przed komputerem, korzystaniu z urządzeń mobilnych, to ma związek z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy.
Ból szyi przy skręcaniu głowy może mieć związek z toczącym się procesem zwyrodnieniowym, który stopniowo ogranicza prawidłowe funkcjonowanie kręgów szyjnych.
Sztywność karku i ból z tyłu głowy, które pojawiają się nagle, mogą wskazywać na m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Wówczas mamy do czynienia z dodatkowymi objawami, do których zaliczamy m.in. wysoką gorączkę, osłabienie, zawroty głowy, wymioty. Ból karku oraz części potylicznej głowy może również wskazywać na nadciśnienie tętnicze; dolegliwości bólowe w obrębie szyi, ramion i głowy mogą się pojawić przed zawałem serca.
Ból karku, który pojawia się nagle i towarzyszą mu inne objawy np. ból głowy, zawroty głowy, drętwienie kończyn, zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy, mdłości, wymioty, szumy uszne, splątanie, zasłabnięcie jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej, bo może wskazywać na niedrożność tętnic oraz udar niedokrwienny mózgu.
Ćwiczenia na ból karku
W przypadku przeciążenia mięśni i stawów możemy walczyć z dolegliwościami bólowymi, wykonując ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i rozluźniające. Są one polecane przede wszystkim dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Możemy je wykonywać w pozycji leżącej, siedzącej i stojącej, jednak wcześniej należy skonsultować się z lekarzem i zdiagnozować przyczynę bólu karku. To niezwykle ważne, bo w przypadku np. zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, urazów i bólu spowodowanego uciskiem na nerwy, niewłaściwie dobrane ćwiczenia mogą doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
Jeżeli nie znamy przyczyny bólu karku, najlepiej ograniczyć się do ćwiczeń, które redukują napięcie mięśni. W tym celu możemy rozmasować kark i mięśnie ramion, wykonać kilka skłonów tułowia, wykonać kilka skłonów głowy w przód, tył, lewo i prawo. Ważne: jeżeli podczas poruszania głową czujemy nieprzyjemne przeskakiwanie w kręgosłupie, słyszymy trzaski, doświadczamy bólu lub szumów usznych, to należy zrezygnować z wykonywania ćwiczeń i jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.