Matki z COVID-19 mogą karmić piersią. Są wyniki nowych badań na ten temat
To kolejne badanie, dzięki któremu matki mogą spokojnie karmić swoje dzieci piersią i które potwierdza dotychczasowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w tej sprawie i poprzednie badania nad mlekiem zakażonych matek.
Brak zakaźnego Sars-Cov-2 w mleku matek
Zespół kierowany przez pediatrę Paula Krogstada z amerykańskiego Uniwersytetu Kalifornijskiego przebadał próbki mleka od 110 kobiet karmiących piersią. 65 kobiet miało pozytywny wynik tekstu na COVID-19, 9 miało objawy, ale negatywne testy diagnostyczne, a 36 kobiet z objawami nie zostało zbadanych. Podczas analizy próbek lekarze znaleźli materiał genetyczny Sars-CoV-2 w mleku siedmiu kobiet, które albo miały wynik pozytywny testu na COVID-19, albo miały objawy choroby. Nie udało się jednak znaleźć w ich mleku żadnego zakaźnego materiału genetycznego Sars-CoV-2. To oznacza, że ich mleko było bezpieczne dla noworodków. U żadnego z dzieci z tych siedmiu matek nie było klinicznych objawów infekcji koronawirusem.
ajważniejszy wniosek z badania jest taki, że RNA SARS-CoV-2 rzadko można znaleźć w mleku matki po niedawnym zakażeniu, ale naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na to, że mleko matki zawiera zakaźnego wirusa lub że karmienie piersią stanowi czynnik ryzyka przeniesienia zakażenia na niemowlęta.
Jak karmić dzieci w czasie pandemii COVID-19?
Zalecenia WHO w sprawie karmienia podczas infekcji koronawirusem są takie, że matki mogą karmić, ale powinny zachować pewne środki ostrożności. Chodzi przede wszystkim o dokładne umycie i dezynfekcję rąk przed karmieniem oraz zakrywanie nosa i ust podczas kontaktu z dzieckiem.