Naukowcy ustalili ile snu potrzeba, żeby mózg dobrze funkcjonował
Często zarywamy noce, kładziemy się zbyt późno spać, nie zwracając uwagi, jakie ma to konsekwencje dla zdrowia. Po przeanalizowaniu danych od prawie 500 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii naukowcy wskazali, że optymalna ilość godzin snu wpływa na lepszą wydajność umysłową, zapobiega demencji i chorobom psychicznym.
Optymalna ilość snu
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge i Uniwersytetu Fudan w Szanghaju wskazują, że optymalny czas snu dla osób dorosłych lub starszych wynosi 7 godzin. Za minimum uznaje się 6 godzin snu. Nie jest też możliwe „odespanie” nieprzespanej nocy, na przykład wysypiając się w weekend dłużej – twierdzą naukowcy. Pamiętajmy, że mózg, żeby dobrze funkcjonował, potrzebuje stałych godzin snu.
Przebieg badania
Naukowcy przeanalizowali dane programu badawczego zbierającego informacje na temat wpływu stylu życia i predyspozycji genetycznych na występowanie i rozwój chorób zgromadzone w brytyjskim Biobanku. Blisko 500 tys. uczestników badania, w wieku 38–73 lat, odpowiadało na pytania dotyczące godzin i czasu snu, stanu zdrowia psychicznego i samopoczucia. U 40 tys. z nich przeprowadzono dodatkowo badania genetyczne i badania obrazowe mózgu. Wnioski z badania okazały się zaskakujące. Ustalono, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen wiąże się zaburzeniami funkcji poznawczych: ma negatywny wpływ na przetwarzanie informacji, pamięć, a nawet umiejętność rozwiązywania problemów.
Dłuższy sen, większe ryzyko demencji
Badania wskazują, że zaburzenia głębokiej fazy snu wpływają na gromadzenie się amyloidu – białka charakterystycznego dla niektórych rodzajów demencji.
Zbyt mało snu grozi stanem zapalnym
Naukowcy wskazali, że kondycja osób, które śpią odpowiednią ilość godzin związana, jest z niższym ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego w organizmie, który jest przyczyną występowania wielu chorób. Zbyt mało snu może też utrudniać mózgowi pozbycie się szkodliwych substancji.
Zalecenie siedmiu godzin snu dotyczy wyłącznie dorosłych. Dzieci i młodzież powinny spać dłużej.