Czy zaklejanie ust do spania naprawdę działa? Niebezpieczny trend z TikToka
Lekarze unoszą brwi ze zdumienia, kiedy słyszą o nowym TikTokowym viralu. Ludzie zaklejają sobie usta na noc. A wszystko po to, aby uniknąć chrapania. Taki zabieg ma też rzekomo poprawić jakość snu.
Celowe zatykanie ust? „Okropny pomysł”
Dziwaczny trend promują znani użytkownicy aplikacji. Na przykład James Jun, znany z nagrywania filmików, na których zachęca do prowadzenia zdrowego trybu życia. Jak przyznał, już od dwóch lat zakleja usta na noc, a to poprawiło jego zdolność oddychania przez nos. Twierdzi, że mniej chrapie, uwolnił się od chronicznego bólu szczęki i gardła, a także budzi się bardziej wypoczęty.
Do trendu „mouth taping” (czyli zaklejanie ust) w rozmowie z Fox News odniósł się David Culpepper, lekarz ogólny z Lexington. – Jest to jeden z najniebezpieczniejszych trendów, o których słyszałem od jakiegoś czasu i jestem bardzo zaniepokojony, że promuje się go jako trend zdrowotny. Mówiąc wprost, celowe zatykanie dróg oddechowych podczas snu to okropny pomysł – uważa.
Korzyści oddychania przez nos
Z kolei autorzy strony Sleep Foundation informują, że przeprowadzili ankietę, w której wzięli udział ludzie zaklejający usta na noc. Badani twierdzą, że dzięki temu przestali chrapać, nie są zmęczeni, nie mają problemów z koncentracją, a także pozbyli się nieświeżego oddechu. Sleep Foundation podkreśla jednak, że „większość z tych twierdzeń nie została naukowo zbadana”.
„Do tej pory badania wykazały tylko jedną korzyść z zaklejania ust: zmniejszenie chrapania i zmęczenia u osób z obturacyjnym bezdechem sennym” — podaje sleepfoundation.org.
Według Healthline.com oddychanie przez nos jest bardziej naturalne i pomaga organizmowi efektywnie wykorzystywać wdychane powietrze. Jednak eksperci są zgodni, że zaklejanie ust nie jest najlepszą drogą, aby ten cel osiągnąć i dodatkowo może spowodować poważne kłopoty ze zdrowiem (nasilić POChP, choroby serca czy bezdech). Zamiast tego lepiej praktykować ćwiczenia oddechowe, które pomogą nauczyć się nawyku oddychania rzez noc, także podczas snu.