Nadchodzą wahania ciśnienia atmosferycznego. Kto może źle się poczuć?
Średnie ciśnienie atmosferyczne wynosi 1013,25 hPa. Każda niższa wartość oznacza niskie ciśnienie atmosferyczne, zaś wyższa – wysokie ciśnienie atmosferyczne. Osoby, które mają niskie ciśnienie krwi przy wahaniach ciśnienia atmosferycznego, często skarżą się na złe samopoczucie. Zdaniem lekarzy ciśnienie atmosferyczne i jego wahania mogą wpływać na samopoczucie człowieka. Czy są jednak związane z tzw. niskim ciśnieniem krwi?
Co oznacza niskie ciśnienie krwi?
Jeśli ciśnienie skurczowe utrzymuje się poniżej 100 mm Hg, a rozkurczowe poniżej 60 mm Hg można mówić o niedociśnieniu, czyli hipotonii – wskazują lekarze. Niedociśnienie wiąże się ze złym samopoczuciem. Osoby, u których stwierdza się tę dolegliwość, skarżą się na uczucie zmęczenia, zimna, senność. Mogą wystąpić u nich omdlenia.
Przyczyny niedociśnienia
Niedociśnienie ma najczęściej podłoże genetyczne. Inne przyczyny to:
- niedoczynność tarczycy,
- niedoczynność przysadki mózgowej,
- niedoczynność kory nadnerczy,
- niedobór sodu,
- niewydolność serca,
- przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, nasennych, moczopędnych, nasercowych.
Meteoropaci
Zdaniem specjalistów, wrażliwość organizmu na pogodę nie jest związana z niskim ciśnieniem. Meteoropatia to w dużej mierze cecha indywidualna, która może różnie się objawiać i w różnym czasie występować. Pogorszenie stanu zdrowia może zaznaczać się na kilkanaście godzin i więcej przed nadejściem frontu atmosferycznego, a u innych dopiero w trakcie jego przechodzenia. U takich osób mogą wystąpić zarówno dolegliwości natury fizycznej, jak i psychicznej.
„Meteoropaci stanowią już nawet 50-70 proc. ludzi w przedziale wiekowym od 18 do 75 lat. Tymczasem jeszcze w latach 60. stanowili oni „tylko” 30-40 proc. populacji” – wskazują specjaliści z IMGW.
Jakie dolegliwości najczęściej wywołują zmiany pogody?
Lista objawów jest długa, znajdują się m.in.:
- pogorszenie nastroju,
- obniżenie sprawności psychofizycznej,
- pojawienie się uczucia zmęczenia i osłabienia,
- nasilenie dolegliwości bólowych: migreny, bóle reumatyczne stawów,
- senność i wydłużenie czasu reakcji,
- drażliwość, niepokój, lęk,
- pogłębienie stanów depresyjnych,
- puchnięcie stóp i dłoni.