Nagłe odstawienie leków antydepresyjnych. Objawy, które wymagają pilnej pomocy

Nagłe odstawienie leków antydepresyjnych. Objawy, które wymagają pilnej pomocy

Dodano: 
Depresja, zdjęcie ilustracyjne
Depresja, zdjęcie ilustracyjne / Źródło: Unsplash / Asdrubal luna
Nagłe odstawienie leków antydepresyjnych może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W przypadku antydepresantów stosuje się stopniowe zmniejszanie dawki leku, dzięki czemu organizm ma czas, aby przyzwyczaić się do braku przyjmowanych przez dłuższy czas farmaceutyków. Dlaczego nie można odstawiać antydepresantów na własną rękę? Jakie objawy po odstawieniu leku wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej?

Leki antydepresyjne są ratunkiem dla osób, które z powodu depresji nie mogą normalnie funkcjonować. W wielu przypadkach ich stosowanie ratuje życie, bo pogłębiająca się depresja to jedna z przyczyn samobójstw. Choć antydepresanty są lekami powszechnie stosowanymi w leczeniu depresji, to ich nagłe i nieuzgodnione z lekarzem odstawienie może doprowadzić do pojawienia się bardzo niebezpiecznych i zagrażających zdrowiu oraz życiu objawów.

Jak działają antydepresanty?

Antydepresanty to szczególna grupa leków, których nie należy przyjmować na własną rękę i odstawiać bez zgody lekarza. Pomimo dużej skuteczności w łagodzeniu objawów depresji oraz innych chorób o podłożu psychicznym, mogą one powodować poważne skutki uboczne oraz wywoływać tzw. zespół odstawienny.

Działanie leków antydepresyjnych opiera się na bezpośrednim oddziaływaniu na komórki nerwowe oraz przewodnictwo neurochemiczne w mózgu. Tego typu środki o działaniu psychotropowym stosowane są w medycynie od wielu dekad, jednak nie oznacza to, że są w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Dzięki działaniu antydepresantów możliwe jest zredukowanie objawów depresji i normalne funkcjonowanie osób chorych w społeczeństwie. Antydepresanty nie tylko poprawiają nastrój, ale także powodują, że osoba chora może zapomnieć o innych objawach związanych z depresją, fobiami, zaburzeniami nerwicowymi i innymi schorzeniami o podłożu psychicznym. Poprzez wpływ na przewodnictwo nerwowe i regulowanie stężenia noradrenaliny oraz serotoniny redukują one zarówno objawy o podłożu psychicznym, jak i towarzyszące im objawy somatyczne.

Leki antydepresyjne poprawiają nastrój, redukują stres i wynikające z niego objawy somatyczne, łagodzą problemy z zasypianiem, łagodzą uczucie lęku i niepokoju, a także pozwalają normalnie funkcjonować w społeczeństwie, przywracając chęć do życia, jednak odstawione bez porozumienia z lekarzem stają się bardzo niebezpieczne. Pojawiające się w wyniku nagłego przerwania terapii objawy odstawienne nie dotyczą jedynie samopoczucia, ale także mogą doprowadzić np. do zawału oraz wylewu.

Odstawienie antydepresantów – objawy

Zespół odstawienny to grupa specyficznych objawów, które pojawiają się po przerwaniu kuracji antydepresantami. Występuje on także u osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, nikotyny, leków i może powodować różne objawy somatyczne oraz zaburzenia psychiczne.

W przypadku antydepresantów najczęściej po nagłym odstawieniu pojawiają się:

  • objawy grypopodobne,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia ruchowe,
  • zaburzenia emocjonalne,
  • nagłe zmiany nastroju,
  • agresja,
  • lęk,
  • uczucie drętwienia kończyn,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • ogólne złe samopoczucie.

Powyższe objawy pojawiają się u niemal wszystkich pacjentów, którzy odstawiają antydepresanty. Aby im zapobiegać, stopniowo zmniejsza się dawkę leku i monitoruje stan pacjenta. W przypadku osób, które nagle odstawią antydepresanty, mogą pojawić się dodatkowe objawy, które wymagają nagłej pomocy lekarskiej. Wyróżniamy tutaj m.in.:

Czytaj także:
Psychiatra: Depresja u mężczyzn może się objawiać agresją, np. w czasie epidemii

  • zaburzenia świadomości,
  • zaburzenia widzenia,
  • omamy wzrokowe i słuchowe,
  • silne napady lęku i agresji,
  • otępienie,
  • problemy z chodzeniem,
  • splątanie,
  • utratę przytomności,
  • drgawki,
  • myśli samobójcze,
  • ból w klatce piersiowej.

Obserwując u siebie lub bliskich nam osób powyższe objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i poinformować go o nagłym zaprzestaniu stosowania antydepresantów.

Ważne: każdy z nietypowych i niepokojących objawów, które pojawiają się po odstawieniu antydepresantów, wymaga konsultacji lekarskiej. W niektórych przypadkach konieczne może być ponowne przyjmowanie leków lub zastosowanie innych metod łagodzenia występujących dolegliwości. W skrajnych przypadkach nagłe przerwanie leczenia antydepresantami może spowodować natychmiastowy nawrót choroby, która zaatakuje ze zdwojoną siłą, zagrażając nie tylko zdrowiu, ale także życiu.

Czytaj także:
Słaby sen znacznie powiązany z depresją nastolatków. Nawet 30 minut robi różnicę!

Czytaj także

 0