Nowotwór w wyrostku robaczkowym. Pionierska operacja w Krakowie
U pacjentki Kliniki Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, rozpoznano nowotwór jelita grubego zlokalizowany w wyrostku robaczkowym. Jest on typowy dla osób dorosłych – nie dla dzieci. Wyjątkowy typ nowotworu i jego lokalizacja wymagała odpowiedniego przygotowania do leczenia operacyjnego – poinformował szpital.
Wyjątkowa operacja i pionierska procedura HIPEC
Poza chirurgicznym usunięciem nowotworu, ze względu na ryzyko rozsiewu komórek nowotworowych w jamie brzusznej, w trakcie operacji wykonano jednoczasową dootrzewnową chemioterapię perfuzyjną w temperaturze do 42 stopni (tzw. HIPEC – Hyperthermic IntraPEritoneal Chemotherapy). Procedurę wykonano we współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroenterologicznej i Transplantologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy zastosowaniu wysokospecjalistycznej aparatury.
Pacjentka wraca do zdrowia po usunięciu nowotworu
Dziewczynka zniosła operację i chemioterapię dootrzewnową dobrze, wszystkie elementy leczenia przebiegły zgodnie z planem. „Młoda pacjentka dobrze zniosła operację. Teraz czeka ją dalsze leczenie uzupełniające” – podała placówka w swoich mediach społecznościowych.
Była to pionierska procedura HIPEC u dziecka w małopolsce, wcześniej była wykonana tylko w szpitalu w Gdańsku. Jak podkreśla krakowska placówka, po raz kolejny współpraca pomiędzy lekarzami z różnych ośrodków, wymiana doświadczeń, a także możliwość skorzystania z dodatkowego specjalistycznego sprzętu przyniosła oczekiwany efekt.