Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV? Instrukcja krok po kroku
W Polsce ruszyły zapisy na bezpłatne i dobrowolne szczepienia nastolatków przeciw HPV w ramach ogólnopolskiego programu szczepień. Szczepienia są skierowane do dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat (urodzonych w 2010 i 2011 roku). Takie szczepienie w wieku nastoletnim jest najskuteczniejszą formą profilaktyki. Zapobiega rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale też uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych.
W jaki sposób zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV?
Od 27 maja za darmo można zapisać dziecko na szczepienia przeciw HPV. Rodzice lub opiekunowie mogą to zrobić na trzy różne sposoby:
- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
- przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Zapisy na szczepienie przeciw HPV przez Internetowe Konto Pacjenta
Jedną z najprostszych metod zapisania dziecka na szczepienie przeciw HPV jest wykonanie tego przez Internetowe Konto Pacjenta. Co dokładnie trzeba zrobić?
- Najpierw należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.
- Później trzeba wejść w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”.
- Wybierz konto swojego dziecka, później zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienie”.
- Kliknij w opcję „Umów na szczepienie”.
- Następnie trzeba wskazać, przeciwko czemu chce się zaszczepić dziecko (w przyszłości obsługiwane będą też inne szczepienia).
- Na koniec należy wybrać termin i miejsce szczepienia oraz potwierdzić wybór.
Za pośrednictwem IKP można także sprawdzić termin i miejsce szczepienia. Należy wejść w zakładkę „Profilaktyka”, następnie „Szczepienia” i „Zaplanowane szczepienia”. Można także odwołać lub zmienić jego termin.
Na szczepienie zarejestrowano już pierwszych 800 dzieci
„Blisko 2,5 tys. rodziców zadzwoniło już na infolinię 989 zasięgnąć wiedzy o szczepieniach przeciw HPV. Zarejestrowanych na szczepienie mamy prawie 800 dzieci w wieku 12 i 13 lat. Wolnych terminów na dziś jest ok. 6 tys. Pierwsze szczepienia już w czwartek. Chrońmy nasze dzieci” – napisał w poniedziałek (29.05.2023 r.) na Twitterze minister zdrowia.
Taka szczepionka jest dobrze tolerowana oraz bezpieczna. Eksperci zaznaczają, że szczepionki przeciw HPV są bardzo dobrze przebadane, a na rynku istnieją od 15 lat. Na całym świecie podano już 500 milionów dawek takich preparatów. Powszechnie stosuje się taką szczepionkę w 125 krajach. Rodzice, którzy zapisują swoje dziecko na szczepienie, będą mogli wybrać spośród dwóch wariantów. W Polsce dostępna jest 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Oba wykazują podobną skuteczność. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy, a rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być przyjęta przez dziecko jednak później niż po 12 miesiącach od pierwszej.
Dlaczego szczepienia przeciw HPV są tak ważne?
Większość zakażeń HPV ma charakter bezobjawowy i przemijający, jednak może rozwinąć się w poważne, a nawet zagrażające życiu choroby. HPV jest najczęstszym wirusem przenoszonym drogą płciową. Wykazano, że DNA wirusa HPV jest obecne w 99,7 procent próbek z rakiem szyjki macicy, to z kolei jest potwierdzeniem związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zakażeniem HPV a tym nowotworem. Szczepionka chroni więc przed rakiem szyjki macicy (zmniejsza zachorowalność o 90 procent), a także wieloma innymi nowotworami, na przykład rakiem sromu, pochwy czy rakiem odbytu. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześnie zaszczepić dziecko.