Te objawy mylimy z zatruciem pokarmowym. Mogą oznaczać chorobę płuc
Zapalenie płuc to schorzenie infekcyjne wywoływane przez bakterie, grzyby lub wirusy. Obraz kliniczny choroby jest bardzo zróżnicowany i obejmuje kilkanaście objawów. Spora część z nich nie dotyczy układu oddechowego. Dlatego łatwo zbagatelizować te symptomy. Wiele osób składa je na karb zupełnie innych przyczyn, na przykład zatrucia pokarmowego.
Dolegliwości gastryczne a zapalenie płuc
Zapalenie płuc może dawać objawy ze strony innych układów niż oddechowy. Czasem u pacjentów pojawiają się dolegliwości gastryczne, takie jak biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha lub zaparcia. Dlaczego tak się dzieje? Charakter symptomów zależy w dużej mierze od tego, jaki czynnik odpowiada za rozwój choroby. Niektóre rodzaje bakterii – na przykład Legionella pneumophila – mogą wywołać stan zapalny w pęcherzykach płucnych, któremu towarzyszą kłopoty trawienne.
Inne nietypowe objawy zapalenia płuc
Czy można przechodzić zapalenie płuc i o tym nie wiedzieć? Oczywiście. Czasem zdarza się, że oznaki infekcji nie są mocno nasilone i przypominają zwykłe przeziębienie. Chory jest apatyczny. Ma obniżony nastrój i niechętnie podejmuje zwyczajowe aktywności. Czuje się wewnętrznie „rozbity”. Brakuje mu energii. Szybciej się męczy i potrzebuje więcej czasu, by zregenerować siły.
Takie „bezobjawowe” zapalenie płuc często występuje u dzieci. Układ immunologiczny młodego człowieka nie jest jeszcze dojrzały i nie wykształcił mechanizmów obronnych, z jakimi mamy do czynienia u dorosłych. Dlatego nie należy lekceważyć żadnych zmian, nawet bardzo subtelnych, w zachowaniu malucha. Szczególną czujność i ostrożność należy zachować również w przypadku osób starszych. One także mogą przechodzić chorobę w sposób nietypowy i doświadczać niecodziennych dolegliwości. Mowa tu przede wszystkim o kołataniu serca i zaburzeniach w funkcjonowaniu poznawczym (majaczeniu, nierozpoznawaniu bliskich, kłopotach z pamięcią itp.). Te symptomy są niejednokrotnie mylone z demencją.
Typowe objawy zapalenia płuc
W katalogu „klasycznych” objawów zapalenia płuc znajdziemy między innymi:
- podwyższoną temperaturę ciała, która nierzadko sięga nawet 40 stopni Celsjusza,
- bóle w klatce piersiowej nasilające się przy oddychaniu,
- bóle stawów i mięśni,
- osłabienie,
- kaszel,
- dreszcze,
- nadmierne pocenie się,
- duszności,
- uczucie zalegania wydzieliny w płucach.
Najbardziej narażone na rozwój schorzenia są dzieci i osoby starsze (z uwagi na obniżoną odporność). Rozwojowi infekcji sprzyjają również czynniki, takie jak: palenie tytoniu, picie dużych ilości alkoholu, niewłaściwa dieta (niedożywienie lub otyłość), cukrzyca, zła higiena jamy ustnej, praca w trudnych warunkach (na przykład w mocno zanieczyszczonym środowisku), niewydolność serca czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Jak diagnozować i leczyć zapalenie płuc?
Proces diagnostyczny zapalenia płuc opiera się przede wszystkim na wywiadzie medycznym, badaniach fizykalnych, a także obrazowych. Lekarz może zlecić wykonanie RTG klatki piersiowej. Przebieg leczenia zależy od tego, co wywołało infekcję. Najczęściej terapia polega na podawaniu choremu antybiotyków, a także preparatów osłonowych, zapobiegających wyniszczaniu „zdrowej” flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.
Warto podkreślić, że niewłaściwie leczone lub bagatelizowane zapalenie płuc może doprowadzić do powstania wielu powikłań w postaci sepsy lub wstrząsu septycznego. Ten stan to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia pacjenta.
Źródła: viamedica.pl