Nietypowa interwencja ratowników na plaży. Przestrzegają przed napojami z puszki
Apelujemy! Jeżeli pijecie napoje z puszek, w których nie widać zawartości, zabezpieczcie je przed ewentualnym dostaniem się do środka owadów błonkoskrzydłych – czytamy na fanpejdżu Zachodniopomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy proponują także przelanie napojów z puszek do kubków. Wszystko przez interwencję na plaży w Jarosławcu – gdzie 66-letni mężczyzna został użądlony przez osę w usta. Jak podkreślili ratownicy, poszkodowany chorował także na nadciśnienie tętnicze, astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Mężczyzna został zabrany przez karetkę.
Reakcje alergiczne po użądleniu przez owady błonkoskrzydłe
Użądlenia owadów błonkoskrzydłych (to pszczoły, osy, trzmiele czy szerszenie) mogą spowodować reakcję alergiczną lub inne objawy związane z nadwrażliwością na jad tych owadów. Najczęściej do wystąpienia silnej reakcji alergicznej prowadzi jad osy i szerszenia, jednak wstrząs anafilaktyczny może wystąpić również po użądleniu innych owadów błonkoskrzydłych.
Jad osy może doprowadzić do znacznego obrzęku i innych powikłań, szczególnie w sytuacji, kiedy owad zaatakuje nas wielokrotnie. Podobnie jest w przypadku użądlenia szerszenia i trzmiela, dlatego zawsze należy zachować ostrożność. Najczęstszymi objawami wskazującymi na nadwrażliwość na jad owadów są miejscowy obrzęk utrzymujący się co najmniej dobę, któremu towarzyszą pieczenie, ból, swędzenie i zaczerwienienie skóry.
Niebezpieczne użądlenia w okolicy ust
Zawsze bardzo niebezpieczne jest użądlenie owada w okolicy gardła oraz w jamie ustnej (gdy np. wypijemy napój, w którym się owad znajduje, albo ugryziemy coś razem z owadem). W tym przypadku nie musi wystąpić reakcja alergiczna, aby doszło do zagrożenia życia, bo powstający obrzęk w miejscu użądlenia może utrudnić oddychanie.