PROF. MACIEJ MAŁECKI, PREZES POLSKIEGO TOWARZYSTWA DIABETOLOGICZ- NEGO Brak preparatów inkretynowych na listach refundacyjnych uważam za dyskryminujący polskich pacjentów.
W tym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę wprowadzenia na świecie pierwszego leku inkretynowego. Od tego czasu pojawiła się cała grupa tych nowoczesnych leków na cukrzycę. A my w Polsce ciągle stoimy w tym samym miejscu. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie inkretyny nie są refundowane. Tymczasem mają one wszystkie cechy optymalnych leków na cukrzycę, w której leczeniu chodzi nie tylko o obniżanie poziomu glukozy, bo to nie wystarczy. Chodzi też o normalizowanie się masy ciała. A inkretyny właśnie tę masę ciała obniżają – w przeciwieństwie do wielu tradycyjnych leków stosowanych w diabetologii. Inkretyny nie są w Polsce refundowane. Ten, kto chce się nimi leczyć, musi wydać na nie kilkaset złotych miesięcznie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.