Odpowiedz na tych 5 pytań, a dowiesz, czy masz depresję
Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, ale nie wiesz, czy twój stan wymaga wizyty u specjalisty, spróbuj odpowiedzieć sobie na tych kilka pytań:
Czy zawsze jesteś zmęczony, szczególnie rano, gdy się budzisz?
To jeden z najważniejszych objawów depresji. Osoby, które się z nią zmagają, odczuwają notoryczne zmęczenie. Najsilniejsze jest rano, tuż po przebudzeniu. Zdarza się, że dosłownie nie mogą wstać z łóżka. Często dzieje się tak dlatego, że bardzo źle śpią i nie wypoczywają. Ich głowy są przepełnione problemami i zmartwieniami, które przejawiają się nawet w snach. Niewystarczająca ilość snu przekłada się na pamięć i koncentrację.
Nieustannie zadajesz sobie pytania na temat swojego życia, na które nie potrafisz odpowiedzieć?
Osoby, które zmagają się z depresją są przepełnione strachem, niepokojem, a nawet miewają napady paniki. Martwią się o swoje zdrowie, pracę. Widzą, że dzieje się z nimi coś niedobrego, ale nie wiedzą co jest przyczyną ich stanu i jak sobie pomóc.
Czy słusznie myślisz o sobie negatywnie?
Porażki zdarzają się w życiu każdego z nas. Trzeba wziąć z nich lekcję i iść dalej. Osoby, które zmagają się z depresją bardzo krytycznie oceniają siebie, swoje życie, a nawet ewentualne sukcesy. Jednorazowa porażka utwierdza ich w przekonaniu, że do niczego się nie nadają, nie zasługują na szczęście i nigdy go nie osiągną. Uważają siebie za gorszych od innych. W przypadku depresji zmiana sposobu myślenia jest bardzo trudna, ponieważ nic nie poprawia humoru, nie cieszy i nie podnosi na duchu.
Czy czujesz się winny lub masz poczucie żalu?
To, co kiedyś sprawiało ci radość, teraz już cię nie cieszy? Powracają co ciebie negatywne wspomnienia z przeszłości, które utwierdzają cię w przkonaniu, że jesteś bezwartościowym człowiekiem. Kiedy jesteś wyczerpany psychicznie i emocjonalnie, panikujesz i boisz się, nie rozumiesz, co się dzieje, błędne koło się zamyka.
Czy wolisz samotnie spędzać czas w domu niż wychodzić do ludzi?
Chociaż depresja daje poczucie osamotnienia, chorzy nie chcą mieć kontaktu z innymi ludźmi. Wolą spędzać czas w domu i nic konkretnego nie robić. Często porzucają swoje pasje i zainteresowania, ponieważ przestają sprawiać im radość.
Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, jak najszybciej udaj się po pomoc.