Zwykła nieśmiałość czy zaburzenie lękowe?
Nasz życie składa się z różnych, trudnych doświadczeń. Niektórzy z nas odczuwają jednak silny niepokój przed pozornie prozaicznymi sytuacjami, jak kontakt z nowymi ludźmi czy uczestniczenie w przyjęciu, na którym nikogo się nie zna. Przebywanie w nowym środowisku jest sytuacją stresującą, ale jedni radzą sobie z nią lepiej, a inni gorzej. Może to wynikać ze zwykłej nieśmiałości. Przebojowym, otwartym i pewnym siebie ludziom na ogół łatwiej jest się odnaleźć w nowym towarzystwie. Dla pozostałych jest to trudne doświadczenie, podczas którego muszą wyjść ze swojej strefy komfortu. Są też tacy ludzie, którzy na samą myśl dostają dreszczy i robią wszystko co w ich mocy, żeby uniknąć takiego spotkania. Najprawdopodobniej zmagają się oni z zaburzeniami lękowymi, a nie zwykłą nieśmiałością. W takiej sytuacji przełamanie się może być wręcz niemożliwe.
Zaburzenia lękowe a nieśmiałość
Zaburzenia lękowe utrudniają codzienne funkcjonowane. Może się wydawać, że są skrajną formą nieśmiałości, jednak zaburzenia te są znacznie poważniejsze. Nieustanne poczucie strachu przed sytuacjami stresującymi lub potencjalnym ośmieszeniem czy upokorzeniem może przerodzić się w fobię społeczną. Osoby te unikają wszystkich, niewygodnych dla nich sytuacji, a jeśli im się to nie uda, w trakcie konfrontacji może dojść nawet do ataku paniki. Zwykła nieśmiałość powoduje natomiast, że w pewnych sytuacjach czujemy się po prostu niezręcznie lub odczuwamy niepokój. Nie jest to jednak strach, który paraliżuje i daje silne objawy fizyczne.
Zaburzenia lękowe – objawy
Zaburzenia lękowe mogą mieć charakter uogólniony. Chory boi się niemal wszystkiego, co może/ma się wydarzyć. Nieustanny stres i niepokój wpływa na całe jego życie – utrudnia wykonywanie codziennych czynności, daje poczucie osamotnienia, powoduje bezsenność, depresję, myśli samobójcze. Zaburzenia lękowe mogą przejawiać się w różnych sytuacjach życiowych, nie tylko w trakcie publicznych wystąpień czy spotkań towarzyskich, choć właśnie wtedy najlepiej widać ten silny niepokój przed tym, co może się wydarzyć. Osoba z zaburzeniami lękowymi będzie więc starała się unikać wszelkich tego typu sytuacji.
Jeśli zastanawiasz się, czy zaburzenia lękowe dotyczą właśnie ciebie, spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
-
Czy rezygnujesz ze spotkań towarzyskich z obawy przed ośmieszeniem?
-
Przerywasz rozmowę z kimś z powodu strachu?
-
Stresuje cię rozmowa z kelnerem lub kasjerką albo jedzenie posiłku wśród obcych ludzi?
- W sytuacjach niezręcznych odczuwasz silne objawy fizyczne jak kołatanie serca, nudności, pocenie się lub wpadasz w panikę?
Zaburzenia lękowe – leczenie
Osoby zmagające się zaburzenia lękowymi powinny skorzystać z profesjonalnej pomocy. Do dyspozycji są różne leki antydepresyjne i łagodzące objawy lęku. Często jednak konieczne jest równoczesne podjęcie psychoterapii lub terapii poznawczo-behawioralnej. Nieleczone zaburzenia lękowe mogą znacznie odbić się na zdrowiu fizycznym i psychicznym.