To, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat, ma wpływ na jego mikroflorę jelitową. Lepsza cesarka czy poród naturalny?
Badacze zbadali 1679 próbek bakterii jelitowych od prawie 600 zdrowych niemowląt i 175 matek. Próbki kału pobierano od dzieci, mających 4, 7 lub 21 dni, które urodziły się w brytyjskich szpitalach naturalnie lub poprzez cesarskie cięcie. Niektóre dzieci były również badane później, w wieku do jednego roku.
Korzystając z sekwencjonowania DNA i analizy genomicznej, badacze mogli zobaczyć, które bakterie były obecne w ich jelitach i odkryli, że istnieje znacząca różnica między dwiema metodami porodu. Wykazali, że dzieci urodzone naturalnie miały o wiele więcej bakterii od matek, niż dzieci urodzone przez cesarskie cięcie.
Autorzy badań podkreślają, że zrozumienie, które gatunki bakterii pomagają w tworzeniu zdrowego mikrobiomu dziecka, mogłyby umożliwić nam tworzenie terapii bakteryjnych.
Wcześniejsze ograniczone badania sugerowały, że bakterie z pochwy są połykane przez dziecko w trakcie przedostawania się przez kanał rodny. Jednak to badanie na dużą skalę wykazało, że dzieci mają bardzo mało bakterii pochodzących z pochwy matki w jelitach, bez różnicy między dziećmi urodzonymi naturalnie lub przez cesarskie cięcie.
Badanie wykazało, że bakterie jelitowe matki stanowiły większość mikrobiomu u niemowląt urodzonych przez pochwę. Niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie miały o wiele mniej tych bakterii. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie miały więcej bakterii, które zwykle są nabywane w szpitalach i były bardziej narażone na oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe. Naukowcy wyizolowali, wyhodowali i zsekwencjonowali genomy ponad 800 tych potencjalnie patogennych bakterii, potwierdzając, że były one takie same jak szczepy powodujące zakażenia krwi w szpitalach w Wielkiej Brytanii.
Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, aby zobaczyć, czy wczesne różnice w mikrobiomie prowadzą do jakichkolwiek problemów zdrowotnych.
Czym jest mikroflora jelitowa?
Dokładna rola bakterii jelitowych świeżorodka (dziecko tuż po urodzeniu) jest niejasna i nie wiadomo, czy różnice te przy urodzeniu będą miały jakikolwiek wpływ na późniejsze zdrowie. Od dawna jednak mówi się o tym, jak wiele funkcji pełni ludzki mikrobiom jelitowy i choć wiele jeszcze jest do zbadania, naukowcy nie mają wątpliwości, że bakterie zamieszkujące nasze jelita w znacznym stopniu regulują procesy, zachodzące w organizmie.