Jak stosować antybiotyki i kiedy mogą zaszkodzić?
Stosowanie antybiotykoterapii budzi wiele dyskusji, opartych głównie na emocjach, a nie faktach. Zdarza się, że lekarze przepisują antybiotyki w nadmiarze, a pacjenci chętnie przyjmują je bez potrzeby i bez konsultacji lekarskiej. Przy okazji Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach lekarz rodzinny Michał Sutkowski podzielił się wiedzą na temat antybiotyków i wyjaśnił, dlaczego ich zażywanie nie zawsze przynosi korzystne skutki zdrowotne, a wręcz bardzo często szkodzi. Kiedy i jak stosować antybiotyk? – Nie ma skutecznego leczenia infekcji wirusowych antybiotykami. Antybiotyk jest tylko na bakterie – zaznaczył lekarz.
Antybiotyki – dieta, łagodząca objawy niepożądane
Ponieważ podczas antybiotykoterapii doświadczamy różnych, przykrych działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, warto w tym czasie nieco zmodyfikować swoją dietę. Należy pamiętać, że antybiotyki zwalczają bakterie i mogą zaburzać równowagę bakterii w naszym organizmie. Flora jelitowa poprawia funkcjonowanie układu trawiennego i pomaga układowi immunologicznemu bronić się przed infekcją wirusową. Dlatego tak ważne jest, by podczas antybiotykoterapii sięgać po probiotyki i prebiotyki.
-
Probiotyki to żywe mikroorganizmy powszechnie znane jako „zdrowe bakterie”.
-
Prebiotyki są pokarmem dla pożytecznych bakterii, które żyją w jelitach.
Ważne, by probiotyki i prebiotyki przyjmować w odstępie dwóch godzin od przyjęcia antybiotyku. Szczególnie jeśli chodzi o produkty mleczne, zawierające wapń, który osłabia wchłanianie antybiotyku.
Podczas antybiotykoterapii warto sięgać po takie produkty jak:
-
wszelkiego rodzaju kiszonki,
-
jogurty bez cukru,
-
kefiry,
-
cebula,
-
kwaśne owoce,
-
czosnek.
Dietę bogatą w probiotyki i prebiotyki należy stosować jeszcze przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykami. Im dłużej trwała kuracja, tym dłużej potrwa odbudowa naturalnej flory jelitowej.
Antybiotyki – czego nie jeść?
Podczas leczenia antybiotykami lepiej zrezygnować z produktów bogatych w cukru (także słodkich owoców), by uchronić się przed kandydozą. Warto wyeliminować także jasne pieczywo i żywność przetworzoną. Niewskazane jest spożywanie dużej ilości błonnika, ponieważ może on utrudnić wchłanianie leku. Jednak po zakończeniu leczenia błonnik pomaga przywrócić właściwą florę jelitową.
Antybiotyk a alkohol – czy można pić?
W czasie leczenia antybiotykami nie należy też spożywać alkoholu. Po pierwsze może on wejść w interakcję z antybiotykiem, osłabiając jego działanie, a po drugie – alkohol zwiększa objawy niepożądane, w postaci bólu brzucha, niestrawności, nudności i wymiotów.