Europejska Agencja Leków wydała oświadczenie w sprawie metforminy
Jak podaje Europejska Agencja Leków (EMA), poziomy NDMA w lekach zawierających metforminę spoza Unii Europejskiej są bardzo niskie i wydają się być w zakresie lub nawet poniżej zakresu, na który ludzie mogą być narażeni z innych źródeł, w tym niektórych pokarmów i wody. W tym momencie nie ma danych wskazujących na to, że dotyczy to metforminy w UE. Organy w UE współpracują z firmami w celu przetestowania leków w UE i dostarczą dalszych aktualizacji, gdy dostępnych będzie więcej informacji.
Czy pacjenci powinni dalej przyjmować leki?
Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i Europejska Agencja Leków podają, że pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie leków metforminy jak zwykle. Ryzyko braku odpowiedniego leczenia cukrzycy znacznie przewyższa możliwe skutki niskiego poziomu NDMA obserwowanego w testach. Pracownicy służby zdrowia powinni przypominać pacjentom o znaczeniu kontrolowania cukrzycy.
Metformina jest szeroko stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami w leczeniu cukrzycy typu 2. Zazwyczaj jest to leczenie pierwszego rzutu i działa poprzez zmniejszenie produkcji glukozy w organizmie i zmniejszenie jej wchłaniania z jelit.