Leczenie otyłości korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne dzieci
Dodano:
Rosnące wskaźniki otyłości w krajach rozwiniętych są ogromnym problemem. Z nadmierną masą ciała zmagają się już coraz młodsze dzieci. Skutki mogą być opłakane i mowa nie tylko o ich zdrowiu fizycznym, ale także psychicznym.
Leczenie otyłości u dzieci i młodzieży poprawia samoocenę i wizerunek ciała, zgodnie z analizą wszystkich istotnych badań opublikowanych do tej pory. Analiza opublikowana w „Pediatric Obesity” obejmowała 64 badania. Utrata masy ciała wydawała się ważna dla uzyskania poprawy wizerunku ciała, ale nie dla poczucia własnej wartości. „Nasze odkrycia są zachęcające, ponieważ pokazują, że leczenie otyłości u dzieci może poprawić zarówno wyniki psychologiczne, jak i związane z wagą” – powiedziała główna autorka Megan Gow z Uniwersytetu w Sydney w Australii.
Do jakich chorób prowadzi otyłość?
-
Choroba zwyrodnieniowa stawów. Dodatkowe obciążenie stawów, spowodowane przez dużą masę ciała może prowadzić do zwyrodnienia kości i chrząstki. Problemy ze stawami najpierw powodują dyskomfort i ból, ale z biegiem czasu utrudniają normalne funkcjonowanie, wykonywanie podstawowych czynności i powodują, że osoba staje się niedołężna.
-
Choroba niedokrwienna serca. Wynika to często z wysokiego poziomu cholesterolu i dodatkowej masy powodującej dodatkowe obciążenie serca i naczyń krwionośnych. Choroba niedokrwienna serca może doprowadzić do zawału.
-
Kamica żółciowa. Nadprodukcja cholesterolu w wątrobie może doprowadzić do powstawania kamieni żółciowych.
-
Nadciśnienie. Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie może wydzielać substancje wpływające na nerki. Może to spowodować podwyższenie ciśnienia. Ogromne znaczenie ma również nadmiar sodu w organizmie, a dieta osób otyłych bardzo często obfituje w żywność przetworzoną i fast-food, czyli dania, które zawierają mnóstwo soli. Trzustka może również wytwarzać dodatkową insulinę, a to także może podnosić ciśnienie krwi.
-
Problemy z oddychaniem. Mogą one wystąpić, gdy dodatkowy ciężar wywiera nacisk na płuca, zmniejszając przestrzeń do oddychania. Otyłość zwiększa także ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, który jest bardzo niebezpieczny. Zmniejszenie masy ciała często poprawia objawy bezdechu we śnie.
-
Udar. Otyłości bardzo często towarzyszy nadmiar tzw. złego cholesterolu we krwi i miażdżyca. Z czasem zwiększa to ryzyko zablokowania naczyń krwionośnych. To z kolei mogą prowadzić do chorób serca i udaru mózgu.
- Cukrzyca typu 2. Jest to kluczowy aspekt zespołu metabolicznego. Cukrzyca właściwie zawsze towarzyszy otyłości.
Źródło:
EurekAlert