Niedobór witaminy D po menopauzie związany z bólem dolnej części pleców
Zwyrodnienie dysku lędźwiowego jest częstą chorobą układu mięśniowo-szkieletowego, która powoduje ból dolnej części pleców. Poprzednie badania wykazały wpływ estrogenu na zwyrodnienie dysku, co częściowo tłumaczy, dlaczego zwyrodnienie jest poważniejsze u kobiet po menopauzie niż u mężczyzn w tym samym wieku. Oprócz niższych stężeń estrogenu niedobór witaminy D jest powszechny w okresie pomenopauzalnym.
Witamina D ma kluczowe znaczenie dla utrzymania poziomu wapnia i fosforu, pomagając zapobiegać chorobom kości, takim jak krzywica i osteoporoza. Ostatnie badania wykazały, że niedobór witaminy D jest związany z bólem dolnej części pleców i że suplementacja może złagodzić ten ból i poprawić siłę mięśniowo-szkieletową. Ale przeprowadzono niewiele badań dotyczących roli witaminy D w zwyrodnieniu kręgosłupa, szczególnie u kobiet po menopauzie.
Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie The North American Menopause Society (NAMS), oceniało status witaminy D u kobiet po menopauzie i jej związek z zwyrodnieniem krążka i bólem dolnej części pleców. Stwierdzono, że niedobór witaminy D jest wysoce rozpowszechniony u kobiet po menopauzie i że stężenie witaminy D w surowicy mniejsze niż 10 ng / ml, wskazujące na poważny niedobór, należy uznać za wskaźnik ciężkiego zwyrodnienia krążka i bólu dolnej części pleców. Ponadto zidentyfikowano dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, wysokie BMI i osteoporoza w przypadku bólu dolnej części pleców poza niedoborem witaminy D.
Witamina D – poznaj 3 zaskakujące efekty działania
Witamina D chroni nas przed osteoporozą i wspiera prawidłowy rozwój kośćca u dzieci – o tym wie każdy z nas. Na tym jednak lista się nie kończy. Okazuje się, że cudowna „witamina słońca” daje także inne, zaskakujące efekty:
-
Badania wykazały, że witamina D może odgrywać ważną rolę w regulowaniu nastroju i zapobieganiu depresji. W jednym z badań naukowcy odkryli, że osoby z depresją, które otrzymywały suplementy witaminy D, zauważyły poprawę swoich objawów.
-
Witamina D wpływa na działanie układu odpornościowego i chroni przed chorobami. Jak wynika z badań, przeprowadzonych w 2010 r. w American Journal of Clinical Nutrition, witamina D pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na grypę. Naukowcy analizowali wpływ suplementów witaminy D na występowanie sezonowej grypy u dzieci w wieku szkolnym. Badanie to sugeruje, że suplementacja witaminą D w okresie zimowym może zmniejszyć częstość występowania grypy.
-
Witamina D może także zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób serca. Badania przekrojowe wykazały, że niedobór witaminy D wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia, niewydolności serca i choroby niedokrwiennej serca. Wstępne badania prospektywne wykazały również, że niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego lub nagłej śmierci sercowej u osób z wcześniej występującą chorobą sercowo-naczyniową.
To tylko kilka przykładowych badań. Zebranie wszystkich, zajęłoby mnóstwo czasu, ponieważ naukowcy od dawna zajmują się witaminą D i nieustannie przedstawiają wyniki nowych testów, analiz i eksperymentów. To tylko kwestia czasu, gdy poznamy jej nowe, niewiarygodne właściwości.