Te kobiety mają najdłuższe włosy w Polsce! Jak o nie dbają?
Małgorzata Kulczyk, Sara Banaś i Jessica Bigus nigdy radykalnie nie ścinały swoich pięknych włosów i dlatego dziś, jako dorosłe kobiety, mogą pochwalić się najdłuższymi w Polsce. Jakiej pracy wymaga posiadanie tak długich włosów? Ile czasu zajmuje ich czesanie, mycie i układanie? O tym polskie Roszpunki opowiedziały w „Dzień Dobry TVN”.
Dieta na porost włosów
Niektóre białka, tłuszcze, witaminy i minerały są szczególnie ważne dla silnych, zdrowych włosów. Prowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety będzie więc miało rewelacyjny wpływ na wygląd fryzury. Co jeść, żeby włosy szybciej rosły?
-
Jajka – są dobrym źródłem biotyny, minerału, który możewspomagać wzrost włosów. Jaja zawierają również inne związki, które mogą pobudzać wzrost włosów, w tym L-lizynę, witaminę D i niektóre minerały. Wiele dostępnych na rynku suplementów diety na mocne włosy zawiera w swoim składzie biotynę. Znajdziemy ją także w.in. w rybach czy orzechach.
-
Orzechy brazylijskie – są doskonałym źródłem selenu, minerału, który może wspomagać wzrost włosów. Odradza się stosowanie suplementów diety z selenem na własną rękę. Lepiej wykonać badania i wraz z lekarzem ustalić dawkę, jeśli podejrzewamy u siebie niedobór selenu. Naturalnie występuje w produktach mlecznych, pełnym ziarnie, mięsie i podrobach, a także w jajkach.
-
Tłuste ryby. Zdrowe tłuszcze są ważną częścią każdej, zdrowej i zbilansowanej diety, a kwasy tłuszczowe omega-3 są dobre zarówno dla serca, jak i włosów, skóry i oczu. Ryby mogą być dobrymi źródłami kwasów omega-3, a także witaminy D. Warto sięgać po łososia, śledzenie, sardynki czy makrelę.
-
L-lizyna – to aminokwas znajdujący się w korzeniu włosów i odpowiada za kształt i objętość włosów. Niedobór L-lizyny może powodować wypadanie włosów, ale dostateczna ilość tego aminokwasu może zapobiec temu problemowi i wspomagać regularny wzrost włosów. Białko to znajdziemy m.in. w jajkach, mięsie,soczewicyczy fasolce.
Składniki odżywcze, których niedobór może doprowadzić do wypadania włosów i/lub spowolnienia wzrostu, to:
-
niacyna,
-
żelazo,
-
białko,
-
cynk,
-
witamina C.
Warto pamiętać, że musi minąć trochę czasu, zanim zauważymy zmiany. Jednak warto poczekać, ponieważ ostateczny efekt nie powinien być krótkotrwały.