Kozieradka na włosy: cudowne remedium na problemy z włosami
Kozieradka to roślina, którą cenią internetowe włosomaniaczki. Działa zbawiennie na włosy i skórę głowy, likwidując typowe problemy z łupieżem, przetłuszczaniem się włosów, suchością, łamliwością i wypadaniem. Co trzeba wiedzieć o kozieradce i jak ją stosować?
Czym jest kozieradka?
Kozieradka to roślina zielna, nazywana inaczej bożą trawką czy greckim sianem. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i jest bogata w składniki, które głęboko odżywiają włosy. Zawiera:
- witaminę A
-
witaminy z grupy B
- witaminę C
- selen
-
magnez
- potas
- krzem
- fosfolipidy
- cholinę
- lecytynę
- flawonoidy
- białka
- tłuszcze
- kwas foliowy
Jakie właściwości ma kozieradka?
Z mielonych nasion kozieradki (do kupienia w sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością albo na stoiskach bio w dużych marketach) przygotowuje się wcierkę. Działa ona zbawiennie na włosy, sprawiając, że odzyskują sprężystość, miękkość i mniej się przetłuszczają. Są też gęstsze w dotyku i wyglądają na bardziej odżywione.
Wcierka działa także kojąco na skórę głowy, zmniejsza świąd i pomaga zlikwidować problem łupieżu. Wykazuje działanie przeciwzapalne, reguluje produkcję sebum, pobudza wzrost baby hair.
Jak zrobić wcierkę z kozieradki na włosy?
Wcierkę z kozieradki można przygotować samodzielnie w domu. Aby ją zrobić trzeba:
- Jedną łyżkę mielonych nasion kozieradki zalać szklanką wrzątku
- Poczekać kilkanaście minut aż nasiona się zaparzą
- Odsączyć napar przez sitko i przelać do buteleczki albo atomizera
- Nałożyć na włosy i skórę głowy, pozostawiając ją na kilka godzin (albo na całą noc)
Dobrze jest na wcierkę nakładać folię albo ręcznik, dzięki czemu substancje odżywcze mocniej wnikną we włosy. Wcierkę należy stosować kilka razy w tygodniu przez ok. 3 tygodnie. Taka kuracja powinna znacząco poprawić kondycję włosów i skóry głowy. Jeśli kozieradka nie pomaga, a wypadanie włosów nie zmniejsza się, trzeba poszukać przyczyn problemu gdzie indziej. Być może za złą kondycję włosów odpowiadają zaburzenia hormonalne (np. problemy z tarczycą), cukrzyca, stres.
Przeciwskazania do stosowania kozieradki
Kozieradka jest bezpieczna. W formie wcierki można nawet ją stosować w ciąży, ale jest to wtedy zbyteczne – hormony ciążowe i tak poprawiają stan włosów i skóry głowy. Jedynym przeciwskazaniem do stosowania kozieradki jest łysienie androgenowe, ponieważ roślina ta może podwyższać poziom androgenów.
Warto wiedzieć
Kozieradkę można również stosować w formie naparów do picia. Oprócz zbawiennego działania na włosy, dzięki zawartości witamin z grupy B poprawi również kondycję skóry i paznokci. Zadziała także przeciwzapalnie, zmniejszy obrzęki, pomoże zwalczyć przeziębienie.