Im mniej własnych zębów, tym wyższe ryzyko... demencji i zaburzeń funkcji poznawczych
Stan naszej jamy ustnej ma duży wpływ na to, w jakiej kondycji będzie nasz mózg na starość. Okazuje się, że jeśli nie dbaliśmy wystarczająco o higienę zębów i wiele z nich musieliśmy usunąć, to narażamy się na pogorszenie funkcji poznawczych mózgu i demencję.
Dbaj o zęby, jeśli na starość nie chcesz mieć problemów z... pamięcią
Wyniki badań opublikowanych na łamach prestiżowego „JAMDA” („The Journal of Post-Acute and Long- Term Care Medicine”) potwierdzają zaskakujący związek pomiędzy tym, ile mamy własnych zębów a ryzykiem otępienia starczego i chorób neurodegeneracyjnych tj. alzheimer.
Po przeanalizowaniu danych ponad 34 tys. pacjentów, wśród których 4,6 tys. miało problem z upośledzeniem funkcji poznawczych mózgu (m.in. utratą lub osłabieniem pamięci), naukowcy z Nowego Jorku ustalili, że każdy utracony ząb podwyższa ryzyko demencji o 1,1 proc. i zwiększa możliwość osłabienia funkcji poznawczych o 1,4 proc.
Co ciekawe, badaczom udało się wykazać, że noszenie protezy może znacznie ograniczać tę zależność i przyczyniać się do obniżenia ryzyka rozwoju takich zaburzeń.
Dlaczego brak własnych zębów może mieć zły wpływ na mózg?
Choć dotąd nie wyjaśniono przyczyny tego zjawiska, to naukowcy podejrzewają, że spory wpływ na związek pomiędzy liczbą własnych zębów a demencją mogą mieć odpowiedzialne m.in. za stan zapalny dziąseł bakterie Porphyromonas gingivalis, które mogą przyczyniać się do patologicznych zmian w mózgu związanych z objawami otępienia starczego. Do potwierdzenia tej hipotezy potrzebne są jednak dalsze randomizowane badania kliniczne.
Podczas przeżuwania pożywienia bez wystarczającej liczby zębów może także dochodzić do różnych zmian morfologicznych. Stan naszej jamy ustnej zależy także od wielu czynników socjoekonomicznych, które jak się okazuje można także wiązać z tym, jak bardzo jesteśmy zagrożeni demencją starczą na dalszych etapach życia.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.