Czym jest kolagen i jak wpływa na naszą skórę?
Kolagen odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu jędrności i elastyczności komórek skóry. Warto dodać, że kolagen zapewnia odnowę komórkową. W młodym i zdrowym organizmie kolagen wymienia się około 3 kg na rok i regularnie odbudowuje. Niestety proces ten ulega osłabieniu, aż w końcu zanika wraz z wiekiem. Zmniejszanie poziomu kolagenu w organizmie rozpoczyna się już od 25 roku życia.
Przedwczesnemu starzeniu skóry sprzyja również nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Powszechnie wiadomo, że długotrwałe opalanie, także w solariach, nie wpływa dobrze na skórę. Tylko rzadko kto zdaje sobie sprawę, że ma to związek z kolagenem, a dokładnie włóknami kolagenowymi, które narażone na działanie wysokiej temperatury i promieni słonecznych, szybciej ulegają rozpadowi. Skutkuje to złą kondycją skóry, powstaniem zmarszczek, a, w przypadku skóry głowy – nawet wypadaniem włosów.
Aby jak najdłużej zachować piękny wygląd, sprawić, by skóra była zawsze nawilżona, napięta i lśniąca, warto uzupełniać dietę o kolagen.
Jak to zrobić? Oczywiście, możemy uzupełniać naszą dietę o kolagen przez spożywanie odpowiednich produktów takich jak: podroby, golonki, gotowane chrząstki i inne fragmenty skóry i tkanek zwierzęcych. Niestety codzienna dieta dostarcza zbyt małe ilości tego białka, aby pokryć jego zapotrzebowanie.
Dzienna dawka kolagenu powinna wynosić bowiem około 5000 mg. Szybsze efekty da regularne suplementowanie preparatów zawierających kolagen.
Regularna suplementacja kolagenu:
- poprawia kondycje skóry - jest ona gładka, elastyczna i właściwie nawilżona
- opóźnia efekty starzenia
- zmniejsza łamliwość paznokci
- redukuje rozstępy i cellulit
Na rynku aptecznym znaleźć można wiele produktów z kolagenem w składzie. W aptece kupimy kolagen w kapsułkach, tzw. shotach, czy też w płynie. W drogeriach – kosmetyki w formie żelów i kremów z kolagenem w składzie. Jaki kolagen wybrać? Na co zwrócić uwagę, chcąc wybrać idealny produkt dla siebie?
Warto zwrócić uwagę na preparaty kolagenowe z hydrolizatem kolagenu, które zawsze występują w formie płynnej, np. kapsułka, płyn, czy shot. Ze względu na charakterystykę procesu hydrolizy, hydrolizaty kolagenowe nie zawierają w swoim składzie żadnego z typów kolagenu. Zawierają za to peptydy kolagenowe i wszystkie aminokwasy tworzące kolagen, czyli skład specjalnie skrojony pod potrzeby skóry. Dzięki tej formie, kolagen jest lepiej przyswajalny.
Poza kolagenem, bardzo ważnym składnikiem dla stanu skóry jest kwas hialuronowy. Jest on w istocie dominującym elementem macierzy pozakomórkowej skóry wypełniającym przestrzenie między włóknami kolagenu. W ten sposób kwas hialuronowy stabilizuje włókna kolagenu, ale też wspiera tworzenie nowych włókien. Dzięki wyjątkowej zdolności wiązania i zatrzymywania dużej ilości cząsteczek wody, kwas hialuronowy zapewnia skórze wilgoć i elastyczność. Skóra zachowuje swoje napięcie, sprężystość i giętkość.
Kremy zawierające w składzie kolagen nie dają takich rezultatów, jak kolagen do picia. Cząsteczki kolagenu są zbyt duże, żeby przeniknąć przez barierę naskórka i dostać się do skóry właściwej. Kremy z kolagenem nie przeciwdziałają starzeniu, a jedynie nawilżają skórę.
Przed zakupem warto zapoznać się ze składem produktu. Oprócz kolagenu warto, aby produkt zawierał inne aktywne substancje, np. ekstrakty z winogron, czy też witaminy i minerały. Najlepsze będą produkty, które nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników i aromatów.
Wybierając w aptece suplementy z kolagenem, należy zwrócić uwagę na obecność witamin A, C, E w składzie. To dlatego, że witaminy te wspierają proces powstawania kolagenu.
Te wszystkie, bardzo istotne dla skóry, składniki można znaleźć np. w shotach do picia Biocell Beauty Shots.