Domowy izotonik z 4 składników. Sprawdź, jak go zrobić
Domowy izotonik to prosta metoda na nawodnienie organizmu i dostarczenie mu brakujących elektrolitów. Warto go przygotowywać zarówno w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, jak i w czasie choroby. Jak zrobić domowy napój izotoniczny?
Na co pomaga domowy izotonik?
Napój izotoniczny pełni wiele funkcji. Pomaga uzupełnić płyny w organizmie, ale też dostarczyć substancji odżywczych i witamin niezbędnych organizmowi w czasie uprawiania sportu, kiedy organizm szybko traci wodę. Napoje izotoniczne wykorzystuj się również w czasie chorób żołądkowo-jelitowych, gdy częste nawadnianie i uzupełnianie utraconych w czasie biegunki czy wymiotów płynów jest konieczne.
Z czego składa się izotonik?
Domowy izotonik najczęściej składa się z wody, substancji odżywczych oraz zakwaszających. Można go przygotować na wiele sposobów, wykorzystując substancje i produkty, które znajdują się w naszej kuchni. Niektórzy dodają do napoi izotonicznych imbir, by wzmocnić ich walory smakowe i odżywcze. Ale domowy izotonik można przygotować też bez imbiru, korzystając z miodu, soli, cytryny i wody.
Przepis: Domowy izotonik
Domowy izotonik nawadnia i uzupełnia elektrolity w organizmie. Sprawdzi się w każdym większym wysiłku fizycznym.
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 godz.
- Liczba porcji
- 1
- Liczba kalorii
- 20
Składniki
- 500 ml wody
- 2 duże łyżki miodu (opcjonalnie syropu klonowego lub syropu z agawy)
- sok z połowy cytryny
- 1 łyżeczka soli, najlepiej himalajskiej
Sposób przygotowania
- Przygotuj wodęDo przygotowania izotoniku najlepiej wykorzystać wodę mineralną. Może być gazowana lub niegazowana, w zależności od preferencji. W przypadku dolegliwości żołądkowych, dobrze jest najpierw przegotować wodę i przygotować napój dopiero po jej wystudzeniu.
- Dodaj składnikiDo wody dodajemy wszystkie składniki. Mieszamy. Przed spożyciem napój izotoniczny należy lekko schłodzić i pić małymi łyczkami, żeby lepiej nawodnić organizm.