Olejek miętowy pomaga na niestrawność, wzdęcia i bóle głowy
Olejek miętowy pozyskiwany jest z mięty, zioła, które szeroko stosuje się w lecznictwie, a także przemyśle spożywczym. Ma niezwykły odświeżający zapach, ale też cenne właściwości prozdrowotne. Co warto wiedzieć o olejku miętowym i jak go stosować?
Czym jest olejek miętowy?
Olejek miętowy pozyskuje się z mięty pieprzowej. Ma bardzo intensywny zapach, a dzięki zawartości garbników, mentolu, flawonoidów i kwasów organicznych, można go stosować nie tylko do aromaterapii, ale też w celach leczniczych.
Właściwości olejku
Olejek miętowy działa:
- przeciwbólowo
- przeciwzapalnie
- przeciwbakteryjnie
- przeciwgrzybiczo
- rozkurczowo
- przeciwwymiotnie
- wiatropędnie
- łagodząco na pracę układu pokarmowego
- uspokajająco
- chłodząco
Zastosowanie w domu
Olejek miętowy można stosować w domu, paląc go w kominku do aromaterapii. W ten sposób pozwala się wyciszyć, zrelaksować i uspokoić po ciężkim dniu pracy.
Olejek z mięty można stosować także do... sprzątania. Ze względu na jego przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne działanie, można śmiało dodawać go do płynów do mycia powierzchni w domu, podłóg, płytek. Dzięki temu nie tylko zdezynfekujemy powierzchnie, ale też odświeżymy powietrze w mieszkaniu. Dobrym pomysłem jest także wlanie kilku kropli olejku do odkurzacza. Pozwala to także zostawić w domu świeży aromat.
Zastosowanie w lecznictwie
Olejek z mięty docenia się nie tylko ze względu na jego korzystne działanie na pracę układu trawiennego, ale też na pracę układu nerwowego. Pozwala zregenerować organizm, wyciszyć, pomaga zwalczyć problemy z zasypianiem. Tym, co go wyróżnia, jest jednak jego łagodzące działanie na układ pokarmowy.
Na trawienie
Olejek z mięty pieprzowej stosuje się głównie do łagodzenia dolegliwości żołądkowych. Można po niego sięgnąć w przypadku niestrawności, by zwalczyć wzdęcia, nadmierne gazy czy zaparcia. Pomaga przyspieszyć procesy trawienne, a także pozbyć się z jelit pęcherzyków powietrza.
Po olejek miętowy można sięgnąć również w przypadku zatrucia pokarmowego, które powoduje mdłości, wymioty czy biegunkę. Wystarczy dodać kilka kropli olejku do szklanki z wodą i wypić taką mieszankę. Olejek działa rozkurczowo, obniża napięcie mięśni i pomaga pozbyć się bólu brzucha.
Na bóle głowy
Ze względu na zawartość mentolu, który działa łagodząco i przeciwbólowo, olejek z mięty może także okazać się pomocny w walce z migrenowymi bólami głowy. Warto dodać go do szklanki z wodą i taką mieszanką nasmarować sobie skronie i czoło. Może to pomóc poradzić sobie z bólem.
Dobrym pomysłem jest także skroplenie olejkiem chłodzącego okładu, który nakładamy na czoło i skronie. W ten sposób nie tylko uśmierzamy ból, ale także usprawniamy krążenie i działamy przeciwzapalnie.
Do inhalacji
Olejek z mięty może także pomóc w walce z przewlekłym lub ostrym zapaleniem zatok. Warto wykorzystać go do inhalacji, np. parowej. Wystarczy do miski z wrzątkiem dodać kilka kropli olejku i wdychać taką parę przez kilka minut. Olejek pomoże udrożnić zatkany nos, zmniejszy obrzęk zatok i usprawni usuwanie zalegającej w zatokach wydzieliny.
Na zmiany skórne
Olejek miętowy może także pomóc zwalczyć stany zapalne skóry. Ze względu na swoje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze działanie olejek z mięty działa odkażająco i wspomaga leczenie krost, trądziku i stanów zapalnych skóry.
Można go dodawać do maseczek do skóry trądzikowej albo stworzyć z nich domowy peeling, który świetnie złuszczy zrogowaciały naskórek i odświeży cerę. Olejek ten można wykorzystać także do przyspieszenia procesu gojenia się ran.