Ten olejek działa na przeziębienie, grypę i... zmarszczki. Sprawdź, czy masz go w domu
Olejek z oregano to olejek pozyskiwany z liści lebiodki pospolitej. Ma nie tylko przyjemny zapach, ale także wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego stosuje się go do leczenia różnych dolegliwości. Co trzeba wiedzieć o olejku eterycznym z oregano i jak go stosować?
Czym jest olejek z oregano?
Olejek z oregano to olejek z lebiodki pospolitej. Jest to roślina, która rośnie w całej Europie, Azji, można ją też spotkać w północnych regionach Afryki. W starożytnej Grecji była wykorzystywana do leczenia biegunek, ale jej właściwości są szersze, dlatego można ją stosować w łagodzeniu objawów także innych dolegliwości.
Wartości olejku
Olejek z oregano zawiera:
- witaminy z grupy B
- witaminę C
- witaminę K
- cynk
- magnez
- potas
-
żelazo
- wapń
Właściwości olejku z lebiodki pospolitej
Olejek z lebiodki pospolitej działa:
- przeciwbakteryjnie
- przeciwgrzybiczo
- przeciwpasożytniczo
- przeciwzapalnie
- przeciwbólowo
- przeciwstarzeniowo
- wzmacniająco odporność
- łagodząco na żołądek
- wzmacniająco procesy trawienne
Olejek z oregano na trądzik
Olejek z lebiodki działa antyseptycznie, dlatego można go stosować do odkażania ran i łagodzenia stanów zapalnych skóry. Można nim smarować zmienione chorobowo miejsca na skórze, pamiętając, by wcześniej rozcieńczyć go w innym oleju nośnikowym (np. kokosowym).
Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, olejek z lebiodki pospolitej można stosować pomocniczo przy leczeniu trądziku. Warto smarować nim wykwity zapalne i ropne zmiany, by ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii. Dobrym pomysłem jest także dodanie kilku kropli olejku do maseczki albo olejku do przemywania twarzy.
Lebiodka pospolita na grzybicę
Oregano ma także właściwości przeciwgrzybicze, dlatego stosuje się je do leczenia zakażeń wywołanych przez drożdżaki. Można go dodawać do produktów, którymi pielęgnujemy skórę albo do herbaty.
Olejek z oregano na... zmarszczki
Olejek z lebiodki pospolitej pomaga także poprawić stan skóry. Wysoka zawartość witaminy E sprawia, że działa przeciwstarzeniowo, dlatego wspiera procesy regenerujące zachodzące w naskórku.
Olejek z lebiodki na trawienie
Lebiodka pospolita ułatwia także procesy trawienne. Olejek z oregano może wspomóc pracę jelit, stymulując oczyszczanie ich ze szkodliwych produktów przemiany materii. Ze względu na swoje właściwości trawienne olejek ten może także pomóc w razie zatruć pokarmowych. Łagodzi skurcze jelit, bóle brzucha i pomaga przyspieszyć powrót do zdrowia.
Olejek z oregano do inhalacji
Olejek z oregano można również wykorzystywać do inhalacji w czasie przeziębienia. Jego aromat pomaga udrożnić drogi oddechowe, odetkać zatkany nos i pomóc pozbyć się zalegającej w nim wydzieliny. Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości olejku, wystarczy dolać kilka kropli do garnku z wrzącą wodą. Następnie należy pochylić się nad naczyniem i oddychać unoszącą się nad nim parą. Oregano ułatwi oddychanie i przyniesie ulgę nie tylko w zwykłym nieżycie nosa, ale też zapaleniu zatok.
Zastosowanie olejku z lebiodki
Olejek z oregano można także stosować w kuchni. Dodawany do napojów działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Trzeba jednak pamiętać o właściwych proporcjach tego olejku. Wystarczy dodać kilka kropli, by skorzystać z jego właściwości prozdrowotnych.
Przeciwwskazania
Olejku z lebiodki nie należy stosować zbyt często, aby nie wywołać reakcji niepożądanej. Oprócz tego powinny na niego uważać kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią, a także osoby, które przyjmują leki z powodu zapaleń układu pokarmowego. W takiej sytuacji lepiej powstrzymać się od sięgania po ten olejek.